Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Urodziny Muzeum Narodowego

Urodziny Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie: Gmach Główny za 5 zł

Wystawy: Wajda, Czarno na białym, Wyspiański. Posłowie, Sytuacja się zmieniła, ekspozycje stałe Broń i barwa oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego w najbliższą sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić, kupując jednodniowy bilet za 5 zł. W taki sposób Gmach Główny (al. 3 Maja 1) świętuje 140. urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie. Na zwiedzających czekają także spotkania z kustoszami, p. Alicją Kilijańską (8 czerwca, godz. 12.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego) i p. Piotrem Wilkoszem (8 czerwca, godz. 10.30, Broń i barwa), oprowadzanie po wystawie Wajda (9 czerwca, godz. 12.00, prowadzenie: p. Anna Sokulska) oraz warsztaty z cyklu Złóż życzenia muzeum (9 czerwca, godz. 11.00–15.00, Kartka dla Muzeum, prowadzenie: pp. Joanna Kołek, Magdalena Schuster) i spotkanie z konserwatorem, p. Elżbietą Zygier, pt. Konserwator malarstwa – artysta czy technolog (9 czerwca, godz. 14.00, Sala Audiowizualna).

Specjalną atrakcją będzie premiera filmu pt. Jak zakłócić dzień kustosza. Poradnik zrealizowanego przez uczestników projektu Mała Ambasada Muzealna. Mali Ambasadorowie to grupa dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które spotykają się na cyklicznych warsztatach i pomagają muzealnikom tworzyć miejsce otwarte, przyjazne i ciekawe dla każdego. Owocem ich tegorocznych spotkań jest m.in. film, którego pierwszy pokaz odbędzie się 8 czerwca o godz. 11.30 w Sali Audiowizualnej. Wstęp wolny.

Festiwal Święto Ogrodów oraz święto ulicy Krupniczej w Domu Józefa Mehoffera

Od piątku do niedzieli podwoje domu i brama do ogrodu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 otwierają się jeszcze szerzej niż zwykle. Wszystko za sprawą Święta Ogrodów, dnia ul. Krupniczej i przygotowanych na te festiwale atrakcji.

Świętowanie rozpocznie się 7 czerwca wykładem p. dr. hab. Jacka Rozmusa z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. „A pan na Pegazie, na chmurze”. Rumak skrzydlaty w kulturze polskiej XIX i XX wieku. Wykład wpisuje się w cykl wydarzeń edukacyjnych towarzyszących pokazowi Spętany Pegaz, prezentowanemu w Domu Józefa Mehoffera do 8 września br.

8 czerwca Święto Ogrodów nabierze lżejszego charakteru, zapraszamy wówczas m.in. na plenerowe warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (z rodzicami) prowadzone od godz. 10.00 przez p. Artura Nowaka – szefa kuchni MehoCafe i Dynia RestoBar (konieczna rezerwacja: tel. 12 43 35 744). O godz. 14.00 dom i ogród Józefa Mehoffera będzie można zwiedzić z przewodnikiem, p. Magdaleną Schuster. 9 czerwca natomiast warto wybrać się na koncert młodych instrumentalistów z Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny. Program Święta Ogrodów w MNK

9 czerwca Dom Józefa Mehoffera włączy się także w święto ul. Krupniczej. Przez cały dzień urokliwą siedzibę artysty i jego rodziny można zwiedzać bezpłatnie, a wśród atrakcji m.in. występ zespołu Małe Słowianki (godz. 12.00), plener malarski (godz. 15.00–17.00) oraz wspólne czytanie i słuchanie bajek (godz. 15.00–17.00). W dniu święta ul. Krupniczej w Domu Józefa Mehoffera będzie można kupić wydawnictwa i gadżety muzealne z dwudziestopięcioprocentowym rabatem. Szczegółowy program

Gmach Główny MNK — fot. Mateusz Szczypiński

Wydarzenia edukacyjne

5 czerwca

Środy w cieniu sztuki

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 16.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp z biletem do galerii

***

Wajda światowy. Międzynarodowe konteksty twórczości Andrzeja Wajdy

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. Miłosz Stelmach, wstęp wolny

6 czerwca

Płacidło, moneta, karta kredytowa, czyli historia pieniądza

cykl: Lekcje muzealne dla dorosłych

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 17.00

prowadzenie: p. Anna Sokulska, wstęp wolny, wejściówki do pobrania w dniu zajęć w kasie oddziału

8 czerwca

Miejsce z widokiem

spacer muzealny

Gmach Główny, godz. 11.00

prowadzenie: p. Anna Sokulska, wstęp: 10 zł

11 czerwca

Największe złote monety – europejskie emisje studukatówki

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, godz. 18.00

prowadzenie: p. Dariusz Jasek, wstęp wolny

12 czerwca

Środy w cieniu sztuki

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 16.30

prowadzenie: p. Oliwia Kaczmarzewska, wstęp z biletem do galerii

***

Wajda a cenzura

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG, wstęp wolny

***

Zielony ogród w naszym stawie

Dom Józefa Mehoffera, godz. 16.00

prowadzenie: p. Edward Walusiak, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.