Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: 20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia

20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia

myscandynavia.eu

Pokazy ponad 80 polskich i zagranicznych filmów, spotkania i dyskusje z twórcami oraz konkurs na najlepszą polską piosenkę filmową to wydarzenia 20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które 27 listopada 2015 roku rozpoczęło się w Łodzi.

Podczas tegorocznego festiwalu pojawi się sporo filmowych akcentów z Finlandii.

Fińskie klimaty zabrzmią już na otwarciu festiwalu, które odbędzie się 27 listopada w klubie Lokal. Otworzy ją niezwykła projekcja filmu Nuntius, połączona z koncertem muzyki na żywo w wykonaniu legendarnych postaci sceny elektronicznej: pp. Jimiego Tenora i Joriego Hulkkonena. Impreza odbywa się w ramach Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon, a także w ramach obchodów Dni Fińskich w Łodzi. W tym roku jedna z sekcji FKE ORLEN Cinergia będzie w całości poświęcona kinu fińskiemu.

Nuntius to trwający 60 minut obraz, w którym występuje fiński aktor futurysta Mr Normall. Projekcje filmu odbywają się wyłącznie przy akompaniamencie muzyki wykonywanej przez Jimiego Tenora i Joriego Hulkkonena. Nuntius to film, którego należy doświadczać na żywo.

To futurystyczny film drogi, nakręcony w 2014 roku w różnych lokalizacjach w Finlandii. Podobnie jak w kinie Godarda jest on pozbawiony scenariusza i powstawał na drodze improwizacji. Nuntius to w gruncie rzeczy film niemy. Produkcje, z których pp. Tenor i Hulkkonen czerpali natchnienie, to Pies andaluzyjski, Nosferatu czy Metropolis. Nieco bardziej współczesnymi inspiracjami filmowymi są też Iwan Groźny Eisensteina, Solaris Tarkowskiego czy 2001: Odyseja kosmiczna Kubricka.

Podczas festiwalu będzie można również obejrzeć kino duńskie – w programie są najlepsze filmy, jakie powstały w Danii w ciągu ostatnich lat.

Szczególnie polecamy spotkania z twórcami.

28 listopada w Sali Kameralnej Kina Charlie, po prezentacji filmu The Girl King, którą zaplanowano na godz. 18.30, odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, p. Miką Kaurismakim. Natomiast 29 listopada w Sali Kameralnej Kina Charlie, po projekcji filmu Tranceformer – Portret Larsa von Triera, która odbędzie się o godz. 18.00, będzie można porozmawiać z ze szwedzkim pisarzem i krytykiem filmowym, p. Stigiem Björkmanem.

Festiwal potrwa do 4 grudnia.

Szczegółowy program

Centrum festiwalowe Helios Sukcesja, al. Politechniki 1, Łódź

Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205, Łódź

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.