Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Zamku Królewskim

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jak co roku Zamek Królewski w Warszawie akcentuje fakt podpisania w jego murach Konstytucji 3 maja, stanowiącej nie tylko bezprecedensowy akt ustrojowo-prawny, ale i symbol niezawisłości, który uformował kilka pokoleń pod względem świadomości narodowej, stanowiąc pokrzepienie dla Polaków pod zaborami, w okresie II Rzeczypospolitej oraz w PRL-u, kiedy obchody majowego święta były zakazane. Tradycyjnie w weekend majowy zapraszamy do udziału w naszych jubileuszowych wydarzeniach. W tym roku, kiedy obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji, mają szczególnie bogaty program.

Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

1 maja8 sierpnia 2021 r. (również online)

Ekspozycja zostanie zaprezentowana między innymi w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie (pl. Zamkowy 4), znanej jako miejsce uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy rządowej. Celem jej organizatorów jest przypomnienie znaczenia tego dokumentu – nie tylko dla historii polskiego parlamentaryzmu, ale również dla historii powszechnej. Zaprezentowani zostaną twórcy Konstytucji i świadkowie jej powstawania, przedstawiciele ówczesnych elit państwowych. Wystawa będzie ukazywać tło polityczne i społeczne Rzeczypospolitej niedługo przed utratą niepodległości oraz wyjaśniać źródła istniejących podziałów politycznych.

Ekspozycja zapozna zwiedzających z artefaktami z ponad trzydziestu muzeów, archiwów i innych instytucji, które po raz pierwszy będą razem zaprezentowane, tworząc opowieść o historii uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pośród nich znajdą się obiekty wcześniej niedostępne dla publiczności, jak chorągiew konfederacji barskiej oraz XVIII-wieczne militaria z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego czy portret Kazimierza Nestora Sapiehy pędzla Józefa Pitschmanna z Muzeum Historycznego we Lwowie (dawniej Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie). W początkowym okresie wystawy będzie również prezentowany oryginał dokumentu Konstytucji 3 maja.

Więcej o wystawie i wydarzeniach nią inspirowanych

Ekspozycji towarzyszą katalog (dostępny w sklepie stacjonarnym i internetowym) oraz materiały filmowe, które są publikowane na kanałach internetowych Zamku (w tym cykl wykładów Wielcy ludzie majowej konstytucji oraz program edukacyjny dla dzieci i dorosłych Witaj maj, 3 maj!).

Konstytucja 3 maja (faksymile)

Witaj maj, 3 maj! – wydarzenia na terenie Zamku i online

Akcje wizerunkowe

Flagi na Zamku – 16 biało-czerwonych flag o długości 10 metrów zawiśnie od 28 kwietnia do 3 maja na elewacji Zamku od strony wschodniej, południowej i zachodniej.

Witaj maj, 3 maj – okolicznościowa iluminacja od 30 kwietnia do 3 maja w godzinach 20.00-24.00 na wschodniej fasadzie Zamku.

Z okazji Święta Flagi RP 2 maja o godz. 11.15 odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt Wieży Zegarowej Zamku. Opuszczenie flagi – 3 maja o godz. 19.00.

Majowe propozycje online

Wśród wielu propozycji dostępnych na stronie internetowej Zamku i w mediach społecznościowych szczególnie polecamy:

29 kwietnia o godz. 11.00 – spotkanie inaugurujące obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które będzie miało charakter debaty na temat znaczenia Konstytucji, aktu kluczowego zarówno dla naszej historii, jak i historii Europy. W spotkaniu udział wezmą m.in.: pan prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz pan prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

30 kwietnia – pierwszy z radiowej serii podcastów Czytając Konstytucję – fragment Ustawy rządowej z komentarzem historycznym: Konstytucja 3 maja o społeczeństwie.

2 majaSekrety obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – film z udziałem pani Anny Popek i pana Tomasza Drapały.

3 maja

„Łagodna rewolucja” 3 maja 1791 r. – wykład pana dr. hab. Piotra Ugniewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów – wykład z udziałem pana prof. Ryszarda Butterwicka-Pawlikowskiego, przygotowany we współpracy z Instytutem Polskim w Londynie.

Sala Senatorska

Wydarzenia edukacyjne

Zamek przygotował wiele propozycji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród nich znalazły się:

lekcja online dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych: Witaj majowa jutrzenko, czyli o Konstytucji 3 maja i Janie Matejce

quizy dla młodzieży i dorosłych: Jak dobrze znasz obraz Konstytucja 3 maja? oraz Co naprawdę wiesz o Konstytucji 3 maja?

podcasty dla miłośników Historii prosto z Zamku: Czytając Konstytucję

filmy prezentujące historię parlamentaryzmu, okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz obrazy Jana Matejki: Sekrety obrazu Jana Matejki, O parlamentaryzmie…, Konstytucja 3 maja

ożywione obrazy: Rejtan i Konstytucja 3 maja

Pełna oferta edukacyjna

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:

YouTube, Facebook, Facebook, Twitter

#WitajMaj3Maj; #3MajPoKrólewsku

PAN, Biblioteka w Kórniku: Norblin

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.