Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: III Festiwal Edukacji

III Festiwal Edukacji

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

Ujazdów, Warszawa

III Festiwal Edukacji

Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na III Festiwal Edukacji. Podobnie jak w poprzednich latach program będzie obfitował w wydarzenia odwołujące się do źródeł Łazienek Królewskich – idei Oświecenia1 i królewskich kolekcji Stanisława Augusta. W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbędzie się debata nauczycieli z całej Polski, Królewska Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii będzie zaś miejscem licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi i młodzieży. Tegorocznemu Festiwalowi Edukacji będzie towarzyszyć premiera książki Narodziny kolekcji Stanisława Augusta oraz słuchowiska W poszukiwaniu zaginionej komórki, zrealizowanego przez Cztery Rezydencje Królewskie.

W związku z przypadającą w tym roku 250. rocznicą teatru publicznego w Polsce szczególnie dużo miejsca w programie Festiwalu Edukacji poświęcimy teatrowi. Od 25 do 27 września 2015 roku zapraszamy na „Tydzień z Teatroteką Szkolną” – w jego w ramach nauczyciele i pedagodzy będą mogli wziąć udział w debatach, wykładach i warsztatach, do czego serdecznie zachęcamy. Podczas spotkań podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Instytutu Teatralnego oraz w zabytkowych przestrzeniach Muzeum Łazienek Królewskich. Pełny program

Podczas Festiwalu Edukacji nie zabraknie wydarzeń związanych z niedawno otwartą Królewską Galerią Rzeźby w Starej Oranżerii. Rodziców i dzieci powyżej szóstego roku życia zapraszamy 4 października o godz. 11.00 na wspólną zabawę z aktivbookiem Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii. Fragmenty książki przeczyta dzieciom aktorka, pani Jolanta Fraszyńska. Wszystkich, którzy interesują się rysunkiem – licealistów myślących o zdawaniu na Akademię Sztuk Pięknych, studentów, ale również artystów amatorów – zapraszamy 10 października w godz. 11.00-13.00 do Starej Oranżerii na „Wielkie Rysowanie”. Ta jednodniowa akcja artystyczna ma odsłonić przed adeptami rysunku potencjał edukacyjny Królewskiej Kolekcji Rzeźby i zaprosić ich do częstszego odwiedzania tego niezwykłego miejsca. Uczniów i nauczycieli zapraszamy 2, 7 i 9 października o godz. 11.00 na warsztaty „Narodziny kolekcji – nieśmiertelność króla”, traktujące o idei muzeum publicznego kształtującej się w latach panowania Stanisława Augusta, a także dotyczące popularności tematów antycznych w XVIII wieku i współcześnie.

Podczas Festiwalu Edukacji odbędą się również wydarzenia w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Od 24 do 29 września w godz. 9.00-17.00 zapraszamy na zajęcia „Królewskie Kolekcje Stanisława Augusta”, podczas których poznamy zgromadzone przez władzę dzieła sztuki, dowiemy się, jak powstały, kto je wykonał i dlaczego były ważne dla króla. Spotkania odbywają się w przestrzeniach pozbawionych barier architektonicznych i będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) z audiodeskrypcją na żywo. Z kolei 27 września o godz. 13.00 odbędą się zajęcia „Muzeum Dostępne. Wchodzę w to!”. Podczas warsztatów zajrzymy do osobistych pokoi króla i poznamy władcę od mniej oficjalnej strony. Osoby z dysfunkcją wzroku czy z niepełnosprawnością ruchową mogą skorzystać z pomocy asystenta w drodze do muzeum oraz powrotnej. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Festiwal Edukacji fot. Paweł Bownik

Podczas Festiwalu Edukacji nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych gości Łazienek Królewskich. 1 i 2 października o godz. 11.00 zapraszamy dzieci (w wieku od 1 roku do 3 lat) wraz z rodzicami do Starej Kordegardy na warsztaty „Kropki w paski. Kolekcja kontrastów”. Podczas warsztatów będziemy szukać podobieństw i różnic w świecie barw i kształtów. Dzieci w wieku 3-5 lat zapraszamy 11 października o godz. 11.00 do Starej Kordegardy na wielokulturowe warsztaty „Hello Italia! Carrara, czyli jak stworzyć swoją pierwszą rzeźbę w marmurze”. Na wzór starożytnych rzeźbiarzy wyodrębnimy z marmuru – najszlachetniejszego z kamieni – rzeźbę pełną ekspresji.

7 października w godzinach 11.00-13.00 zapraszamy do Teatru Królewskiego na film i debatę „Czy Europa jest Utopią?”, organizowaną w ramach cyklu Środy Europejskie. Podczas debaty wystąpią pp. Annalisa Piras, reżyserka filmu Wielka klęska Europy, Bernard Guetta, dziennikarz, komentator i publicysta, Marek Cichocki, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin i redaktor naczelny periodyku „Nowa Europa”, oraz Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny pisma „Liberte!”.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Po burzy. After the Storm – spektakl muzyczny w wykonaniu chóru experymentalnego Gre Badanie, będący komentarzem do Burzy Szekspira. Spektakl, który odbędzie się 11 października o godzinie 18.00, przybierze formę promenady po ogrodach i obiektach Łazienek Królewskich. Chór użyje Łazienek Królewskich jako metafory umysłu Prospero – bohatera Burzy, w którym widzowie mogą napotkać i poczuć zapamiętane przez postać epizody.

Podczas Festiwalu ukażą się dwie nowe publikacje Ośrodka Edukacji: słuchowisko dla dzieci W poszukiwaniu zaginionej komórki, zrealizowane wspólne z Rezydencjami Królewskimi – Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamkiem Królewskim na Wawelu, oraz publikacja Narodziny kolekcji Stanisława Augusta, przeznaczona dla młodzieży i dorosłych.

Szczegółowy program Festiwalu Edukacji znajduje się na stronie i na Facebooku.

Festiwal Edukacji


1 Oczywiście idea Oświecenia nie jest ideą Portalu Legitymistycznego – przypis redaktora naczelnego Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.