Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Rembrandt w galerii króla Stanisława Augusta / Od kimona do barokowej sukni

Rembrandt w galerii króla Stanisława Augusta / Od kimona do barokowej sukni

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Cykl wykładów poświęconych wystawie 36 x Rembrandt

Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4

Sala Odczytowo-Kinowa

13 października 2019 r., godz. 13.00

Rembrandt w galerii króla Stanisława Augusta

Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie – dwa dzieła Rembrandta z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, które należały niegdyś do zbiorów ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta. Był on znany jako kolekcjoner, patron kultury, sztuki i artystów, który pod koniec panowania zgromadził kolekcję liczącą niemalże 2500 obrazów. Analiza zawartości tego zbioru pozwala poznać gust króla, jak również ocenić, jak dalece wpisywał się w tendencje epoki. Król posiadał także 11 płócien uznawanych ówcześnie za oryginalne prace mistrza, a 30 innych obrazów z kolekcji wiązano wówczas z kręgiem niderlandzkiego artysty. Wykład będzie poświęcony predylekcji Stanisława Augusta do sztuki Rembrandta, z intencją odpowiedzenia na pytanie, jak bardzo jego upodobanie wpisywało się w ówczesne gusta kolekcjonerskie i estetyczne.

Prowadzenie: pani Magdalena Królikiewicz (kurator wystawy)

Magdalena Królikiewicz, adiunkt w Dziale Malarstwa w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. Historyk sztuki, prawnik, absolwentka Uniwersytetu w Utrechcie. Zainteresowania badawcze: malarstwo holenderskie i flamandzkie XVII w., kolekcjonerstwo, muzeologia.

***

Zapraszamy na warsztaty muzealne dla seniorów

Czarno na białym, czyli graficznym śladem Rembrandta

12 października, godz. 11.00

zbiórka w Sieni Wielkiej, prowadzenie: pani kustosz Anna Czekaj

Bilety: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) – dostępne w kasie Zamku oraz online

***

Zapraszamy również na wykład o modzie, jedwabiach i podróżach w cyklu Barwy Orientu:

Od kimona do barokowej sukni, czyli jak Orient wpłynął na europejską modę XVIII wieku

12 października 2019 r., godz. 17.00

Prowadzenie: pani Anna Nurzyńska

Co wspólnego mogą mieć ze sobą kimona i barokowe suknie? Dlaczego Orient stał się tak silną inspiracją dla mody zachodniej i wywarł ogromny wpływ na tkaniny w XVII i XVIII wieku? Autorka wykładu posiada w swoich zbiorach wiele ciekawych przykładów wyjątkowych jedwabi o niezwykłych wzorach, które będzie można zobaczyć podczas spotkania. Mało znany wydaje się fakt, że konstrukcje sukni kobiecych w XVIII stuleciu miały swoją genezę w kimonach japońskich, sprowadzonych do Europy w pierwszej połowie XVII w. Dzięki ubiorom z Dalekiego Wschodu w Europie dokonała się ewolucja konstrukcji ubiorów damskich i męskich. Na wzornictwo tkanin produkowanych w największych manufakturach jedwabniczych Europy wpływ miały tradycje Chin, Japonii, Turcji, Persji i Indyj. Wykład wzbogaci prezentacja slajdów i oryginalnych tkanin z kolekcji prelegentki.

Anna Nurzyńska jest kostiumologiem, kostiumografem teatralnym, ekspertem w dziedzinie historii mody. Współpracowała z Operą Narodową w Warszawie oraz Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi pracownię rekonstrukcji ubiorów osiemnastowiecznych.

Bilety: 10 zł – dostępne w kasie Zamku oraz online

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2018 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.