Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: 6. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”

6. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 13 kwietnia 2015 roku na 6. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”. Seanse odbywać się będą w kinie Kinematograf (Muzeum Kinematografii) w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1 w godz. 9.00-12.00 (seans dla młodzieży), godz. 14.00-17.00 (seans dla dorosłych). Filmy opatrzone zostaną wprowadzeniem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

***

13 kwietnia, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad 20 miastach Polski (łącznie 30 miejsc emisji) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 6. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.

W tym roku pokazy filmowe w wielu miejscowościach będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego, skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, oraz popołudniowego, który z uwagi na drastyczne sceny zawarte w jednym z filmów przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.

Program przeglądu:

Blok przedpołudniowy (dla młodzieży) godz. 9.00-12.00

17 dni września, film Józefa Gębskiego, powstał na podstawie zapisków policjanta zastrzelonego przez NKWD, który spoczywa w Miednoje. Przed śmiercią opisał kilka tygodni swojej tułaczki po kraju tuż po wybuchu II wojny światowej. Zapiski ukrył w bucie. Polska 1997, 22 min.

Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn), reż. Elżbiety Jessen, jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić, do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o Zbrodni Katyńskiej. Dania 2006, 59 min.

W poszukiwaniu pamięci… Monte Cassino to zrealizowany przez Przemysława Skrzeka film będący relacją z wyjazdu edukacyjnego na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, w którym uczestniczyli laureaci V edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Młodzi ludzie opowiadają, jakie uczucia towarzyszyły im podczas objazdu i jak ważna jest pamięć o polskich oficerach. 5 marca 2015 r. ruszyła VI edycja konkursu – więcej informacji na stronie www.pamiec.pl/sprzaczki. Polska 2015, 12 min.

Zgłoszenia udziału klas szkolnych przyjmuje pan Paweł Kowalski, tel. 42 6162716.

Blok popołudniowy (tylko dla osób pełnoletnich) godz. 14.00-17.00

Czekista w reżyserii Aleksandra Rogożkina to najbardziej brutalny i drastyczny film przeglądu, który kierujemy wyłącznie do widzów pełnoletnich. Ten rosyjski obraz to przerażające studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej, pokazujące rozprawianie się z wrogami systemu, co niemal zawsze wyglądało tak samo: przesłuchanie, fikcyjna rozprawa i zawsze ten sam wyrok – rozstrzelanie. Kara śmierci traktowana była przez czekistów jako najlepszy sposób na pozbycie się wrogiej części społeczeństwa. Rosja 1992, 91 min.

Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy w reżyserii Tomasza Bardorscha ukazuje losy kilkudziesięciu żołnierzy duchownych: katolików, prawosławnych, a także protestantów i żydów, pełniących służbę w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, którzy po wrześniu 1939 r. trafili do niewoli sowieckiej i razem z innymi oficerami zostali zgładzeni. Polska 2013, 40 min.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.