Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 73. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

73. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Inicjatywa Historyczna

Zbliża się 73. rocznica apogeum ludobójstwa na Kresach. 11 lipca 1943 r. została wymordowana ludność polska w 99 miejscowościach na Wołyniu, dlatego przyjmujemy tę symboliczną datę jako dzień czczenia pamięci ofiar ukraińskich zbrodni. Ukraińcy mordowali Polaków przez przynajmniej sześć lat, od 1939 do 1945, a nawet do 1947 roku. Mordy objęły siedem województw.

Inicjatywa Historyczna wraz z organizacjami patriotycznymi, wolnościowymi i młodzieżowymi organizuje 11 lipca 2016 roku o godz. 17.00 w Dworze Polskim (Rynek 5, I piętro) konferencję popularnonaukową pt. Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby – poświęconą najstraszliwszemu dramatowi w dziejach naszego narodu. Wystąpią świadkowie historii. Zaprezentowane zostaną także materiały z filmu Wołyń w reżyserii pana Wojciecha Smarzowskiego, opartego na książce pana Stanisława Srokowskiego zatytułowanej Nienawiść. Oprócz pana Srokowskiego w spotkaniu udział wezmą: pan inż. Feliks Trusiewicz (ur. w 1921 r. na Wołyniu), który cudem ocalał z dokonanej przez policję ukraińską i Niemców pacyfikacji polskiego osiedla Obórki, lecz stracił w niej całą rodzinę, oraz pan Andrzej Uchwat ps. „Wichura”, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, który na terenie Bieszczad brał udział w akcjach zwiadowczych przeciwko UPA.

Po konferencji, w godz. 19.00-19.30, odbędzie się Marsz Pamięci pod pomnik poświęcony ofiarom zbrodni Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, który znajduje się na bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Podczas Marszu będą wyczytywane nazwiska pomordowanych Polaków. Prosimy o przyniesienie flag, zniczy, świec, kwiatów. Trasa: Rynek, ul. Wita Stwosza, Św. Katarzyny, Piaskowa, Św. Ducha, Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Prócz tego w godz. 9.30-13.30 na placu Solnym odbędzie się zbiórka krwi „Przelej krew za Polskę”. Zapraszamy osoby powyżej 18. roku życia. Każda grupa krwi jest ważna.

Organizatorzy: Inicjatywa Historyczna, Akademia Patriotów, Stowarzyszenie KoLiber, Narodowcy RP.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.