Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 75 lat Filharmonii Wrocławskiej

75 lat Filharmonii Wrocławskiej

Narodowe Forum Muzyki

Szanowni Państwo,

w imieniu dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, pana Andrzeja Kosendiaka, z prawdziwą radością zapraszamy na Wielki Jubileusz siedemdziesięciopięciolecia NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Orkiestra powstała w 1945 roku i przez cztery lata była jednocześnie zespołem filharmonicznym oraz operowym. Kiedy 1 września 1949 roku Opera Wrocławska uległa upaństwowieniu, orkiestra trafiła do kanału operowego, co spowodowało zawieszenie koncertów symfonicznych na kolejne pięć lat. Stałą działalność Wrocławska Orkiestra Symfoniczna jako odrębny zespół zaczęła w 1954 roku. W 1994 roku jej patronem został Witold Lutosławski, a w 2015 roku otrzymała nową, znakomitą pod względem akustycznym siedzibę i zmieniła nazwę na NFM Filharmonia Wrocławska. Budowa NFM była katalizatorem zmian w życiu muzycznym Wrocławia, w tym orkiestry symfonicznej. Zatrudniono wybitnych, młodych instrumentalistów oraz zakupiono instrumenty. Dzięki temu NFM Filharmonia Wrocławska jest obecnie jedną z czołowych polskich orkiestr; koncertuje w najważniejszych salach świata, a nagrane przez nią albumy zdobywają prestiżowe nagrody przemysłu fonograficznego.

Podczas inauguracji sezonu symfonicznego 2020/2021 spotkamy się z twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pierwszy koncert orkiestry odbędzie się już 4 października 2020 roku o godz. 18.00. Dzieła tego kompozytora NFM Filharmonia Wrocławska wykona z towarzyszeniem Chóru NFM i solistów pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka. Koncert klarnetowy A-dur to jeden z ostatnich ukończonych utworów Mozarta. Artysta napisał go na zamówienie Antoniego Stadlera, z którym od wielu lat łączyły go zawodowe relacje i dla którego stworzył już wcześniej kilka dzieł przeznaczonych na klarnet. Drugą część koncertu wypełni monumentalna Msza c-moll zwana „Wielką”, uznawana za jedno z najwspanialszych opracowań cyklu mszalnego napisanych w epoce klasycyzmu.

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Maciej Dobosz – klarnet, Aleksandra Turalska – sopran, Julia Lezhneva – sopran, Krystian Adam Krzeszowiak – tenor, Mariusz Godlewski – baryton

Chór NFM

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM

NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

W.A. Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622, Msza c-moll KV 427 „Wielka”

Czas koncertu: 85 minut. W koncercie nie zaplanowano przerwy.

Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1, Wrocław

Jubileusz Filharmonii Wrocławskiej

75 lat Filharmonii Wrocławskiej
NFM Program IX-XII 2020

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.