Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Adriatyk — morze opowiadane

Adriatyk — morze opowiadane

Międzynarodowe Centrum Kultury

Adriatyk — morze opowiadane

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25, wstęp wolny

21 czerwca 2022 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone Adriatykowi i książce Egidiusza Ivetica. Tym razem na morze patrzeć będziemy z brzegów Chorwacji, a o historii tego regionu opowiadać będą pani prof. Joanna Ugniewska, pan prof. Maciej Czerwiński, pan Łukasz Galusek. Prowadzenie: pan Bartosz Panek.

Adriatyk jest milczącym świadkiem przemijania cywilizacji i tłem niezwykłych historii, takich jak dzieje Republiki Weneckiej, Włoch czy Bałkanów. To nagromadzenie w przestrzeni i czasie, współwystępowanie pozornych przeciwieństw: władców łacińskich i słowiańskich, świętych wojen i komunistycznych rewolucji, derwiszy i jezuitów, tolerancji i krucjat. Jak badać tego rodzaju historię i jak odczytać historyczne znaczenie morza?

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

Adriatyk — morze opowiadane

Prof. Joanna Ugniewska — literaturoznawca, italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, eseistka. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy Magrisa, Tabucchiego, Crocego, Eco, Madieri, Orizia. Autorka wielu publikacji poświęconych literaturze włoskiej, m.in. Włochy w czasach romantyzmu (razem z Anną Tylusińską, 2004), Scritture del Novecento – saggi e appunti (2008). Współautorka i redaktorka naukowa Historii literatury włoskiej w XX wieku (2001). Laureatka Międzynarodowej Nagrody Flaiano (2002), nagrody ZAIKS-u (2005) za działalność przekładową, Nagrody im. Pawła Hertza przyznawanej tłumaczom (2012) oraz (dwukrotnie) Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Członkini międzynarodowego jury Nagrody Alassio.

Prof. Maciej Czerwiński — filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury oraz semiotyką kultury. Wykładał i wygłaszał wystąpienia na sympozjach w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku książek opublikowanych w Polsce i Chorwacji (dotyczących języka, dyskursu historycznego, semiotyki i wyobraźni historycznej o drugiej wojnie światowej w chorwackiej i serbskiej prozie artystycznej), a także wielu artykułów i esejów. Członek redakcji polskich, chorwackich i macedońskich czasopism naukowych. W MCK współtworzył wystawę Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (2017) i publikował eseje w czasopiśmie „Herito”.

Łukasz Galusek — dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

Bartosz Panek — dziennikarz i reporter. Laureat polskich i międzynarodowych nagród, w tym Prix Italia za wyjątkową oryginalność i innowacyjny język w dokumencie radiowym. Jego prace były prezentowane we Włoszech, Francji i Chorwacji. W tym roku Wydawnictwo Czarne opublikuje jego książkę o Tatarach w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.