Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Agoryzm — teoria i praktyka

Agoryzm — teoria i praktyka

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis”

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” serdecznie zaprasza na spotkanie otwarte, które odbędzie się 8 kwietnia 2016 r. o godz. 17.30 w sali 102 budynku E Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118/120 we Wrocławiu (wejście od ul. Kamiennej).

Nasz gość, pan Marcin Chmielowski, autor książki Agoryzm. Teoria i praktyka, opowie o tym oryginalnym i wciąż mało znanym nurcie libertarianizmu. Agoryści odrzucają państwo jako nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim – niemoralne, są więc libertariańskimi anarchistami. W przeciwieństwie do tego, z czym dziś czasami kojarzy się słowo „anarchizm”, nie są zwolennikami kolektywizacji czy uspołecznienia dóbr. Przeciwnie: to skrajni wolnorynkowcy i piewcy własności prywatnej. Jednocześnie pozostają sceptyczni wobec kapitalizmu – choć nie do końca mu wrodzy. Kapitalizm tworzy hierarchię, agoryści natomiast są znani ze swojego egalitaryzmu. Odmawiają angażowania się w politykę, zamiast tego promują agorę, czyli rynek dóbr i usług, gdzie nad transakcjami nie czuwa państwo. W agorze, czyli dobrowolnych wymianach w szarej strefie, widzą sposób na zdobycie maksimum wolności dziś i obalenie państwa jutro. W swoim wystąpieniu prelegent skupi się na historii agoryzmu, jego teoretycznych podstawach, jego krytykach oraz na perspektywach stojących przed tym nurtem.

Pan Marcin Chmielowski – absolwent politologii (Uniwersytet Jagielloński) i podyplomowych studiów z zakresu bankowości centralnej i polityki pieniężnej (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN), doktorant nauk o polityce (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości i były prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. Wiedzę teoretyczną pogłębiał podczas wizyty w Mises Institute w Alabamie, a praktyki wolnościowego działania uczył się od Lithuanian Free Market Institute i Atlas Network. Komentator, publicysta i gospodarz serialu edukacyjnego Wolność pod ostrzałem.

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.