Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Anioły Jarosława Furgały

Anioły Jarosława Furgały

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Anioły Jarosława Furgały

13 grudnia 2013 – 19 stycznia 2014 r.

Rzeźbione, malowane i wykonane z papieru anioły można będzie oglądać na wystawie czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (ul. Romualda Traugutta 111/113). Pokazanych zostanie 40 prac, ich autorem jest znany polski artysta ludowy Jarosław Furgała.

Pan Jarosław Furgała urodził się w 1919 roku w Lubaczowie koło Rzeszowa w rodzinie nauczycielskiej, po II wojnie światowej przybył na Dolny Śląsk, gdzie pracował m.in. jako traktorzysta, magazynier, księgowy, opiekun świetlicy. Rzeźbić zaczął w czasie wojny w obozie jenieckim w Niemczech, gdzie za swoje prace mógł otrzymywać większe porcje chleba i papierosy. Do twórczości artystycznej wrócił dopiero w 1966 roku, kiedy na Millenium Państwa Polskiego postanowił urządzić pokój rzeźbionymi figurami przedstawiającymi ważne postaci historyczne. Te prace zostały zauważone przez specjalistów i prezentowane były na wielu wystawach twórczości ludowej. Od 1973 roku rzeźbiarz brał udział w licznych konkursach twórczości ludowej, prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Polsce i wielu ekspozycjach grupowych poza granicami, m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Japonii. Na rynku w Getyndze można podziwiać jego ogromną rzeźbę przedstawiającą Mikołaja Kopernika.

Jarosław Furgała

Artysta najchętniej podejmuje tematykę biblijną, rzeźbi też postacie historyczne i legendarne oraz przedstawia sceny z życia wsi. Jest rzeźbiarzem bardzo twórczym, szukającym ciągle nowych tematów. Obecnie ze względu na wiek już nie rzeźbi, ale maluje i wykonuje kompozycje z papieru. Bohaterami jego najnowszych prac są anioły. Jak sam mówi, zawdzięcza im życie i są przy nim obecne cały czas.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.