Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Antropocen i kres bioróżnorodności

Antropocen i kres bioróżnorodności

Międzynarodowe Centrum Kultury

Antropocen i kres bioróżnorodności

Jak wynika ze statystyk, 60% zwierząt na świecie to zwierzęta hodowlane, a co roku wymiera około dwudziestu tysięcy gatunków. Mówimy zatem o szóstym wymieraniu, choć żadne z pięciu poprzednich nie odbywało się w takim tempie i żadne nie było spowodowane działalnością lub wpływem człowieka.

W jaki sposób intelektualnie przetworzyć te informacje, by nie popaść w depresję klimatyczną? Co możemy zrobić, aby zapobiec tej niespotykanej katastrofie? Jak kres bioróżnorodności wpływa na nasze myślenie o zwierzętach? O powyższych kwestiach dyskutować będą: pani dr Małgorzata Lebda, pan dr Andrzej Marzec i pan Adam Robiński, a rozmowę poprowadzi pani dr Paulina Małochleb.

Spotkanie towarzyszy wystawie Domowroty. Włodzimierz Puchalski. Puchalski jako fotograf uwiecznił w swoich pracach – w połowie XX wieku – wiele spośród gatunków, które dzisiaj uchodzą za zagrożone lub wymarłe.

Dyskusja odbędzie się 8 września 2022 r. o godz. 18.00 w sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Będzie także transmitowana na profilu Centrum na Facebooku oraz tłumaczona na polski język migowy.

„Antropocen i kres bioróżnorodności” – debata w Międzynarodowym Centrum Kultury

Goście:

Dr Małgorzata Lebda – naukowiec, felietonistka, animatorka kultury. Napisała sześć książek poetyckich, w tym Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019) oraz Mer de Glace (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Jest też ultramaratonką. We wrześniu 2021 r. przebiegła dystans 1113 kilometrów: od źródeł Wisły do jej ujścia.

Dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor „Czasu Kultury” zainteresowany dekonstrukcją, widmontologią, współczesną estetyką oraz współczesnym kinem greckim. Autor książek: Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności (Warszawa 2015) oraz Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata (Warszawa 2021). Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę Specjalną Identitas (2021).

Adam Robiński – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Za debiutanckie Hajstry oraz za drugą książkę pt. Kiczery otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym.

Dr Paulina Małochleb – krytyk, badaczka literatury i wykładowca. Publikuje w „Polityce”, ‚Przekroju” i na portalu Krytyka Polityczna. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki Przepisywanie historii oraz bloga Książki na ostro.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.