Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji

Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji

Międzynarodowe Centrum Kultury

Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji

Polska architektura okresu transformacji jest zjawiskiem dyskusyjnym. Niektórzy mówią o budowlach niezdarnych, o zmarnowanej szansie architektów, podkreślają ich zarozumiałość i pretensjonalność. Niekiedy wydaje się, że nie podoba się ona nawet samym architektom. Jednak istnieją i pozytywne przykłady: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie czy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wiele aspektów życia społecznego, także architektura wczesnych lat 90. rodziła się w ustrojowej transformacji, balansując między pozostałościami gospodarki centralnie planowanej i realiami kapitalizmu.

Jeśli architektura mówi coś ważnego o kondycji społeczeństwa, o jego pragnieniach, aspiracjach oraz duchowych potrzebach, to jaki jego obraz wyłania się z krajobrazu wczesnych lat transformacji? Co stało się z energią inwencji, uwolnioną po przełomie?

Dlatego teraz, z perspektywy trzydziestu lat, kiedy te budynki stają się naszą najmłodszą historią, a o mechanizmach transformacji wiemy znacznie więcej, potrzebna jest rewizja dotychczasowych stanowisk.

Międzynarodowe Centrum Kultury i „Architektura Murator” zapraszają na spotkanie, którego punktem wyjścia będzie seans filmów dokumentalnych Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej oraz rozmowa z udziałem pani Ewy P. Porębskiej, pani Anny Syski i pana dr. Michała Wiśniewskiego.

Spotkanie odbędzie się 27 października 2022 roku o godz. 18.00 w sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 i będzie również transmitowane na Facebooku Centrum. Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich (Oddział Kraków).

Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji

Ewa P. Porębska – architekt, krytyk architektury, kuratorka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury. Międzynarodowa ekspertka, konsultantka, jurorka konkursów, w tym Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe czy Europejskiej Nagrody Przestrzeni Publicznych). Od 1994 r. jest redaktorką naczelną czasopisma „Architektura Murator”.

Anna Syska – historyk i popularyzatorka architektury. Autorka książki Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako miejska konserwator zabytków w Tychach. Prowadzi profil na Instagramie.

Dr Michał Wiśniewski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury, zaangażowany w realizację studiów podyplomowych Akademii Dziedzictwa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta (Uniwersytet Columbia). Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.