Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Architektura w filmie XX i XXI wieku: statysta czy pierwszoplanowy aktor?

Architektura w filmie XX i XXI wieku: statysta czy pierwszoplanowy aktor?

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Szanowni Państwo,

Na wykład pana dra Cezarego Wąsa pt. Architektura w filmie XX i XXI wieku: statysta czy pierwszoplanowy aktor? zapraszamy 18 września 2017 roku o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Przedmiotem naszego spotkania będą te dzieła światowej kinematografii ostatniego stulecia, w których jednym z pierwszoplanowych bohaterów jest właśnie architektura.

Filmowe przedstawienia budowli i ich wnętrza nie odgrywają w nich jedynie roli kulis, lecz nierzadko trafniej niż fabuła czy gra aktorów wypowiadają decydujące treści ideowe poszczególnych dzieł kinematografii. Nawet najbardziej śmiałe i fantastyczne wizerunki architektury stosowane w filmie miały swoje realne wzorce, na przykład w Metropolis Fryderyka Langa monumentalna siedziba magnata przemysłowego Jana Fredersena inspirowana była imponującą wieżą wodną zbudowaną w 1911 roku przez Jana Poelziga w Poznaniu. Refleksja nad źródłami filmowej architektury i przetwarzaniem rzeczywistych obiektów pozwala nierzadko wydobyć dodatkowe przesłania konkretnych filmowych obrazów.

Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.