Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Arcydzieła dla króla?

Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery

Muzeum Łazienki Królewskie

Arcydzieła dla króla?
Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery

Wybitne dzieła malarzy flamandzkich, niderlandzkich oraz włoskich ze zbiorów Galerii Obrazów w Dulwich oglądać można w Muzeum Łazienki Królewskie od 9 września do 1 grudnia 2022 r. Obrazy są prezentowane w Polsce po raz pierwszy.

Muzeum Łazienki Królewskie dzięki współpracy z Galerią przygotowało wystawę arcydzieł XVII- i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego z londyńskich zbiorów. Częścią kolekcji w Dulwich są obrazy wybitnych mistrzów, nabywane przed trzecim rozbiorem Polski przez londyńskiego kolekcjonera i marszanda, Noela Desenfansa, z myślą o królu Stanisławie Auguście. Z powodu likwidacji państwa i abdykacji monarchy znakomite dzieła nigdy nie dotarły do Warszawy.

W Podchorążówce na wystawie wyeksponowane zostaną: Portret damy Piotra Pawła Rubensa, Madonna z Dzieciątkiem Antoniego van Dycka, Rozmawiający wieśniacy na tle pejzażu z kościołem Dawida Teniersa Młodszego, Sąd Parysa Adriana van der Werffa oraz Żołnierze grający w kości Salwatora Rosy.

Obrazy zostały dobrane tak, by w narracji wystawy połączyć wątki: warszawski i londyński, i porównać dzieła mające znaleźć się w kolekcji polskiego monarchy z tymi, które istotnie posiadał w zbiorach. Muzeum Łazienki Królewskie jako miejsce, w którym król zdecydował się umieścić najcenniejszą część swojej kolekcji, a także jako ośrodek badań nad Galerią Obrazów Stanisława Augusta, są doskonałym miejscem do zaprezentowania polskiej publiczności wyboru arcydzieł z kolekcji Galerii Obrazów w Dulwich.

Zapraszamy do Podchorążówki (ul. Agrykola 1): od wtorku do czwartku w godz. 10.00–16.00, od piątku do niedzieli w godz. 10.00–18.00.

Wstęp z biletem do muzeum (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci i młodzież do 26. roku życia, 30 zł – z Kartą Dużej Rodziny), w piątki wstęp wolny.

Wystawa została dofinansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach zadania „Dofinansowanie wystawy pięciu arcydzieł ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie”.

Arcydzieła dla króla?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.