Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń

Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń

Oświeceniowa Republika Władców to cykl wykładów prezentujących dokonania, pasje i słabości władców oraz słynnych postaci oświecenia. 18 maja 2016 r. o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie pan prof. Tadeusz Żuchowski opowie o niezwykłej kolekcji rysunków i grafik oraz artystycznych pasjach polskiego królewicza Alberta Kazimierza Wettyna.

Xiążę Albert Kazimierz Wettyn (1738-1822), syn Augusta III, znany był jako Albert Sasko-Cieszyński. Konfederaci barscy widzieli w nim ewentualnego następcę króla Stanisława Augusta. Gdy ożenił się z arcyxiężniczką Marią Krystyną, na stałe związał się z dworem habsburskim, a od 1795 roku mieszkał w Wiedniu. Wsławił się niezwykłą kolekcją rysunków i grafik, która do dziś przechowywana jest w tym samym miejscu, w pobliżu cesarskiego pałacu Hofburg. Albertina – nazwa, którą nadano zbiorowi od imienia założyciela – to jeden z najwspanialszych zbiorów tego rodzaju na świecie. Po śmierci żony Albert Kazimierz zamówił u Antoniego Canovy monumentalny nagrobek, arcydzieło europejskiego klasycyzmu. Został on umieszczony w wiedeńskim kościele augustianów, a jednym z jego zastanawiających elementów są polskie symbole heraldyczne. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie sylwetka tego oświeceniowego władcy, jego smak artystyczny oraz okoliczności zamówienia niezwykłego nagrobka arcyxiężniczki.

Albert Kazimierz Wettyn

Pan prof. dr hab. Tadeusz J. Żuchowski – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i kierownik Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu. Badacz sztuki europejskiej. Autor m.in. książek: Poskromienie materii. Nowożytne zmagania z marmurem kararyjskim. Michał Anioł, Bernini, Canova (2010), Pałac papieski na Watykanie od końca V do początku XVI wieku. Ceremoniał a ewolucja kompleksu rezydencjonalnego (1999).

Szczegółowe informacje o wykładach są dostępne na stronie Muzeum oraz na Facebooku. Wykład będzie również transmitowany na stronie Muzeum. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.