Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 7. edycja Avant Art Festival

7. edycja Avant Art Festival

Avant Art Festival

Geniusze awangardy we Wrocławiu. 7. edycja AVANT ART FESTIVAL

Jan Paweł Jones (były basista Led Zeppelin) feat. Supersilent, Ryoji Ikeda, Zeitkratzer i Keiji Haino w hołdzie dla Lou Reeda, Stefan O’Malley, Peaches, Haxan Cloak i Forest Swords to tylko niektórzy artyści zbliżającej się, 7. edycji AVANT ART FESTIVAL. Od 7 do 18 października 2014 roku we Wrocławiu zagrają najważniejsi przedstawiciele współczesnej muzyki awangardowej, eksperymentalnej i elektronicznej. Jednocześnie w Kinie Nowe Horyzonty odbywać się będzie 3. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce, w tym pokaz specjalny widowiskowego koncertu Björk.

Tegoroczna edycja AVANT ART bez wątpienia należy do wyjątkowych. W trakcie 12 festiwalowych dni usłyszymy gigantów światowej muzyki współczesnej w absolutnie nietuzinkowych projektach.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Jan Paweł Jones – były basista Led Zeppelin. We Wrocławiu zagra z Supersilent – jednym z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych. Specjalnie na festiwal AVANT ART w ramach ISCM World Music Days Zeitkratzer przygotuje koncert poświęcony pamięci Lou Reeda. Jego utwór Metal Machine Music na sprzężenia gitarowe został zaadaptowany przez zespół na skład instrumentalny. We Wrocławiu Zeitkratzer nie tylko zagra dwa obszerne fragmenty wersji utworu, ale zaprosi też na scenę legendę muzyki noise – Keiji Haino.

Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stefanem O’Malleyem. Usłyszymy również Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Fanów dźwięków elektro ucieszy koncert Peaches – niekwestionowanej królowej sekstroniki i mistrzyni koncertowego show.

Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM WORLD MUSIC DAYS usłyszymy także m.in. pochodzącą ze Szwecji supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Macieja Gustafssona, niemiecki The Nest i noise’owych Poino i Staer.

Avant Art 2014

Ostatni weekend AVANT ART to wspaniała przestrzeń Dworca Świebodzkiego i dwa wieczory z muzyką elektroniczną. Wystąpią: brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim pojawi się Franciszek Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka – The Young Gods. Na scenie Avant Art usłyszymy również hipnotycznego Deana Blunta.

Tegoroczna edycja Festiwalu to także 3. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce. W programie znaleźć można prawdziwe perełki, w tym historie legend postpunkowego industrialu – Killing Joke (polska premiera), a także protoplastów punka – grupy Death. Zobaczymy portrety artystów takich jak  Wesley Willis (polska premiera), Genesis Breyer P-Orridge i Kathleen Hanna. Trent Reznor opowie o swojej miłości do syntezatorów, a Peaches zaprezentuje się we własnym kampowym antymusicalu1. Do tego „15 stron świata” i muzyka Eugeniusza Rudnika. Na finał Przeglądu organizatorzy AVANT ART wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przygotowali pokaz specjalny widowiskowego koncertu Björk: Biophilia Live.

Trzecia edycja AVANT ART FILM organizowana jest wspólnie z festiwalem IN-EDIT z Barcelony, festiwalem LUFF z Lozanny i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

Bilety i karnety filmowe do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na www.kinonh.pl. Program, informacje o biletach i miejscach festiwalowych na www.avantart.pl.

Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław

Dworzec Świebodzki, plac Orląt Lwowskich 1, Wrocław

Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA), ul. Wystawowa 1, Wrocław

Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Centrum Reanimacji Kultury (CRK), ul. Kazimierza Jagiellończyka 10 c/d, Wrocław

Baszta, ul. Wincentego Kraińskiego 14, Wrocław

Café Księgarnia Tajne komplety, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Program siódmej edycji festiwalu Avant Art


1 Obawiam się, że to może być coś lewicowego – przypis redaktora naczelnego Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.