Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Barok w Teatrze Królewskim” – nowy cykl muzyczny w Łazienkach Królewskich

„Barok w Teatrze Królewskim” – nowy cykl muzyczny w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

„Barok w Teatrze Królewskim”
– nowy cykl muzyczny w Łazienkach Królewskich

ul. Agrykola 1, Warszawa

29 listopada 2015 roku o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Furie d’amore inaugurujący cykl „Barok w Teatrze Królewskim” organizowany przez Warszawską Operę Kameralną we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. W ramach cyklu odbędą się koncerty, przedstawienia operowe i baletowe, których celem jest zaprezentowanie muzyki barokowej w niezwykłym miejscu – Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich. Podczas pierwszego koncertu wybrzmią arie i duety operowe Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu znakomitych solistów Warszawskiej Opery Kameralnej.

Chcemy, aby Warszawa stała się centrum sztuki barokowej. Łazienki Królewskie są przepięknym miejscem, idealnym do zrealizowania tej idei i na to zasługują – mówi pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia, klawesynistka, pani Lilianna Stawarz, kierownik artystyczny Opera/Barok Warszawskiej Opery Kameralnej. To wspaniale, że Teatr Królewski w Starej Oranżerii, jeden z kilku zachowanych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, będzie rozbrzmiewał muzyką barokową w najlepszym wykonaniu – dodaje pani Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora Łazienek Królewskich. 

Przez najbliższych kilka miesięcy goście Łazienek Królewskich będą mogli obejrzeć opery barokowe w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz występy kierowanego przez panią Romanę Agnel zespołu tanecznego „Cracovia Danza”, specjalizującego się w odtwarzaniu tańców historycznych baletu dworskiego. We wszystkich wydarzeniach weźmie udział Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense”. Zespół stanowią młodzi muzycy mający za sobą specjalistyczne studia na czołowych europejskich uczelniach w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnych epok, posługujący się kopiami historycznych instrumentów. Bardzo bogate i stale powiększane instrumentarium pozwala na zgodne z wymogami stylu i dawnej praktyki wykonawczej odtwarzanie repertuaru od około 1600 roku poprzez dojrzały barok i okres klasyczny.

Najbliższym wydarzeniem będzie koncert Furie d’amore, z udziałem pp. Marty Boberskiej – sopran, Anny Radziejewskiej – mezzosopran, Jana Jakuba Monowida – alt, Artura Jandy – bas. Na program składają się arie i duety z wybranych oper Jerzego Fryderyka Haendla (1685-1759), jednego z najwybitniejszych kompozytorów późnego baroku, twórcy licznych gatunków muzycznych, znanego dzięki operom, oratoriom i koncertom instrumentalnym. Kierownictwo muzyczne koncertu – Lilianna Stawarz.

Bilety można nabyć w kasie Teatru Warszawskiej Opery Kameralnej (al. Solidarności 76b), na stronie oraz w Teatrze Królewskim na godzinę przed koncertem.

Szczegółowe informacje

Program cyklu „Barok w Teatrze Królewskim”:

3 stycznia – Koncert Noworoczny Barocco Divina, Teatr Królewski

30 i 31 stycznia – Agrippina Jerzego Fryderyka Haendla, Teatr Królewski

26, 27 i 28 lutego –– La serva padrona Jana Chrzciciela Pergolesiego, Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatr Królewski

30 kwietnia – Balet o kawie, występ Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” i orkiestry MACV, Teatr Królewski

29 maja – Balette de la Musique, występ Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” i orkiestry MACV, Teatr Królewski

koncert w Teatrze Królewskim

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.