Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Barwy i kształty. Ceramika chińska

Barwy i kształty. Ceramika chińska

Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Barwy i kształty. Ceramika chińska – wystawa inaugurująca

stałą Galerię Wschodu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

sala 216, II piętro, pl. Powstańców Warszawy 5

otwarcie: 25 czerwca 2012 r., kuratorka: Dorota Róż-Mielecka

Bogate zbiory sztuki orientalnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu zyskają stałe miejsce ekspozycji. W sali 216 powstanie Galeria Sztuki Wschodu, w ramach której co roku otwierana będzie nowa wystawa. Pierwsza z nich to „Barwy i kształty. Ceramika chińska”.

Tytuł wystawy „Barwy i kształty” inspirowany jest bogata kolorystyką i rozmaitością form klasycznej ceramiki chińskiej. W Państwie Środka, które jest kolebką ceramiki, przez wieki przeważały szkliwa jednobarwne. Jednak kolory, ich nasycenie zawsze miały dla Chińczyków ogromne znaczenie i były wyróżnikiem wyrobów najwyższej jakości. Takie przedmioty stawiano na równi z malarstwem tuszem – dziedziny sztuki najwyżej cenionej w Chinach. Od końca XIII w. szkliwa jednobarwne zaczęły ustępować miejsca malowanym dekoracjom. Nigdy jednak naczynia zdobione monochromatycznymi polewami nie utraciły swoich zwolenników.

Symboliczne znaczenie kolorów

W dawnych Chinach kolorom przypisywano pewne znaczenie. Biel oznaczała śmierć, smutek, upadek, uważano ja za „nie kolor” i dlatego jednolicie białym szkliwom nadawano różne odcienie – śmietany, kości słoniowej, zieleni. Czerwień w chińskiej kulturze symbolizowała życie – taką barwę miały kobiece szaty ślubne, takim atramentem pisano życzenia i prośby. W Chinach istnieje wiele odcieni tej barwy: czerwień fasoli, porannej zorzy, czy pijanej piękności. Kolor czarny natomiast kojarzono z tajemniczością, magicznością, w teatrze chińskim oznaczał on dostojeństwo i lojalność.

Ceramicy chińscy bardzo dużą wagę przywiązywali nie tylko do kolorystyki szkliwa, ale również do kształtów wyrobów. O ich formach decydowało przede wszystkim przeznaczenie: inaczej wyglądały przedmioty służące do przechowywania, gotowania i podawania potraw, inaczej te do dekorowania domów czy ogrodów.

Na wystawie „Barwy i kształty. Ceramika chińska” można będzie zobaczyć przedmioty pokryte jednobarwnymi polewami m.in. seladony z okresu Song (960-1279), przykłady XVIII- i XIX-wiecznej porcelany eksportowej: biało-niebieskie i zdobione wielobarwnymi emaliami misy, talerze, wazony, a także akwaria, stołki i pojemniki na laski. Na wystawie pokazane zostaną również przykłady ceramicznej rzeźby grobowej z czasów dynastii Tang (618-906) m.in. figurki tancerek, koni, a także XVIII-wieczna drobna rzeźba figuralna wykonana z porcelany „blanc de chine” w słynnej manufakturze Dehua oraz pokryte kolorowymi szkliwami rzeźby z okresu Qing (1644-1912), na przykład figurki lwów Fo. Pokazywane obiekty pochodzą przede wszystkim z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także ze zbiorów prywatnych Zlaty Černy z Pragi, Jerzego Šubra z Pragi i Fundacji Qinglong im. Danuty Kohlberger-Nowickiej.

Kolekcja wschodnia Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest jedną z największych i najciekawszych w kraju. Jej trzon stanowi sztuka japońska z bardzo cennymi zbiorami laki i militariów oraz sztuka chińska. W dziale znajdują się również obiekty z kręgu sztuki hinduskiej, koreańskiej i bliskowschodniej.

Pojemnik na liście herbaciane, porcelana, malatury kobaltem podszkliwnie, XVIII w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Talerz, porcelana, malatury kobaltem podszkliwnie, XIX w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kadzielnica, kamionka, szkliwo sealdonowe, dynastia Ming (1368-1644), Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Figura wojownika, ceramika grobowa, glina, dynastia Tang (618-906), Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Miska, porcelana, dekoracja emaliami naszkliwnie, XIX w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dachówki kalenicowe, glina szkliwiona, dynastia Qing (1644-1912), Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dachówka kalenicowa z figurą skrzydlatego konia, glina szkliwiona, dynastia Qing (1644-1912), Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Figura lwa Fo, kamionka barwnie szkliwiona, XVII/XVIII w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Taboret, porcelana, malatury emaliami naszkliwnie, XIX w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.