Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba

1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę

Domu Spotkań z Historią oraz Fundacji Warszawa1939:

1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba

Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Otwarcie wystawy – 6 maja 2015 roku, godz. 18.00

Wystawa czynna do 28 czerwca

Prezentowane na wystawie barwne fotografie wykonał w 1947 roku Henryk N. Cobb, student architektury na Harvardzie. Autor zdjęć wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach wyjazdu edukacyjnego World Studytour mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast. Henryk N. Cobb przywiózł z tej podróży z Polski około stu fotografii, które po raz pierwszy zostały publicznie pokazane na wystawie w Domu Spotkań z Historią w Warszawie w 2012 roku. Zdjęcia pochodzą m.in. z Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Szczecina, Wrocławia. Kolor na fotografiach z Polski w latach 40. to ogromna rzadkość. Najczęściej spotykane, biało-czarne zdjęcia zniszczeń powojennych oglądane współcześnie dają efekt dystansu; kolor niweluje poczucie odległości w czasie, zwiększa wrażenie rzeczywistości zarejestrowanego obrazu. Wystawa to jednak o wiele więcej niż porażające realnością fotografie niemal startych z powierzchni miejscowości – zdjęcia zostały wpisane w opowieść o planach odbudowy Polski.

Więcej

 Widok z Mostu Cesarskiego — fot. Henryk N. Cobb

Wśród exponowanych fotografij znalazły się również widoki Wrocławia. W chwili zakończenia działań wojennych niektóre dzielnice miasta były całkowicie zniszczone. Pokryte tonami gruzu ulice i zerwane mosty – symbol stolicy Śląska – znacznie utrudniały komunikację. Mimo podjętej niemal natychmiast akcji odgruzowywania i odbudowy w 1947 roku przybywających do miasta nadal porażał widok wszechobecnych ruin. Taki krajobraz uchwycił swoim obiektywem Henryk N. Cobb podczas wizyty we Wrocławiu.

Autorzy wystawy: Maria Sołtys, Krzysztof Jaszczyński. Kurator wystawy: Marzena Smolak.

Bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł. Więcej informacji o wystawie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.