Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Bass&Beat Festival 2021

Bass&Beat Festival 2021

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław / Agencja producencka Art Anima

Bass&Beat Festival 2021

W dniach 15–17 października 2021 roku we Wrocławiu po raz piąty odbędzie się Bass&Beat Festival. Symbolem tegorocznej edycji jest woda rozumiana jako fundament życia, symbol odrodzenia i energii.

W tym roku festiwal rozlewa się po Wrocławiu, a muzyka wypełnia przestrzenie zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Na pięciu festiwalowych scenach wystąpią artyści z Polski, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Podczas trzech dni festiwalowa publiczność będzie miała okazję wziąć udział w ośmiu koncertach, którym jak co roku towarzyszyć będą wizualizacje.

Festiwal rozpocznie się 15 października o godz. 19.00 koncertem w Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie (ul. Pszczelarska 7), gdzie usłyszymy kontrabas w dwóch zupełnie odmiennych odsłonach. W pierwszej części koncertu zagra Maciej Kitajewski Trio, a po przerwie wystąpi pochodzący z Chicago Mike Parker z projektem Mike Parker’s Trio Theory.

Zespół Maciej Kitajewski Trio powstał w 2020 r. z inicjatywy kontrabasisty Macieja Kitajewskiego. Jest to fortepianowy tercet jazzowy, w którego skład poza liderem wchodzą Franciszek Raczkowski (fortepian) oraz Szymon Madej (perkusja). Początkowo pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany grupy, jednak w styczniu 2021 zostali laureatem konkursu Instytutu Muzyki i Tańca „Jazzowy Debiut Fonograficzny”, czego owocem stał się album Longing Miniatures. Płyta zawiera osiem utworów: sześć autorskich kompozycji lidera i dwie aranżacje kompozycji innych autorów. Muzyka inspirowana jest głównie europejskim jazzem i muzyką poważną. Utwory utrzymane są w konwencji prostych, minimalistycznych tematów, kontrastujących z pełnymi wolności improwizacjami każdego z członków tria. Utwory powstały w trudnym, pandemicznym okresie, kiedy cały świat sztuki czekać musiał na ustąpienie koronawirusa, stąd tytuł albumu: Longing Miniatures, czyli Miniatury Tęsknoty.

Mike Parker obecnie skupia się na projekcie nazwanym Trio Theory, w którym do lidera dołączyli długoletni współpracownik Sławomir Pezda (na saksofonie tenorowym) i weteran kwartetu Kurta Ellinga Frank Parker (na perkusji). Trio rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 r. od trasy składającej się z dwudziestu siedmiu koncertów w ciągu dwudziestu siedmiu nocy. Od tego czasu zagrali ponad sto pięćdziesiąt koncertów w dziewięciu krajach. W kwietniu 2016 wydali Alive Out There, koncertowy album nagrany podczas występów jesienią 2015 r.

W sobotę 16 października gości festiwalowych czekają dwa wydarzenia. O godz. 17.00 w Centrum Aktywności Lokalnej Maślice (ul. Suwalska 11) zagra Brasil Slums.

Czerpiąc brzmienia z wielu nieoczywistych źródeł, Brasil Slums tworzą oryginalny klimat, w którym jazz łączy się ze światem progresywnego rocka, muzyką dawną oraz klasyczną. To połączenie – które dzięki Brasil Slums wydaje się zupełnie naturalne – powstało przede wszystkim za sprawą gitarzysty i kompozytora Szymona Witczyńskiego, który wraz z perkusistą Adamem Wajdzikiem powołał zespół do życia w 2019 r.

O godz. 21.00 w Hydropolis (ul. Na Grobli 17) wystąpi Bjørn Charles Dreyer, norweski gitarzysta zajmujący się muzyką elektroniczną i ambientową, występujący wraz z Larsem Kristianem Lia, koncentrującym się na przetwarzaniu dźwięku. Norwescy muzycy zagrają wspólnie z polskimi artystami w ramach Strefy Eksperymentu Bass&Beat Festival.

W drugiej odsłonie wieczoru LNSD Quartet zaprezentuje premierowo materiał z płyty Unasked, Unanswered, będącej połączeniem nowoczesnego jazzu z elektroniką. Zespół tworzą: Szymon Łukowski – saksofony, klarnet basowy, flet, elektronika; Gabriel Niedziela – gitary; Jan Smoczyński – hammond, rhodes, syntezatory, elektronika, Paweł Dobrowolski – perkusja. Wizualizacje: Daniel Kusak.

Bass&Beat Festival 2021

Festiwalowa niedziela 17 października to kolejne dwa koncerty i trzy zespoły.

Zespół jazzowy z charyzmatyczną liderką saksofonistką na czele, czyli Karolina Pernal Quartet, zagra w Centrum na Przedmieściu (ul. Ignacego Prądzyńskiego 39a) o godz. 18.00. Karolina Pernal jest laureatką tegorocznej edycji festiwalu Ladies’ Jazz Festival. Brzmienie jej mocnego saksofonu tenorowego będzie przeplatało się z instrumentami klawiszowymi, za którymi zasiądzie Filip Miguła. Sekcję rytmiczną będą współtworzyć Przemysław Jarosz na perkusji oraz Bartłomiej Chojnacki na kontrabasie. Podczas koncertu zostanie zagrana kompozycja, która wyeksponuje duet saksofonowo-basowy. Pojawią się także inne energetyczne autorskie utwory. Będzie również czas na refleksję przy subtelniejszych melodiach. Wizualizacje: Wrunia.

Festiwal zakończy koncert w Klubie Łącznik (Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych CZASOPRZESTRZEŃ, ul. Tramwajowa 1-3), który rozpocznie się o godz. 19.00. Zagrają Wasabi Surfers oraz Adam Golicki Trio.

Wasabi Surfers to odrywający od monotonii pandemicznej rzeczywistości kwartet, który zabierze słuchaczy w podróż po miejscach, które każdy chciałby odwiedzić. Zespół stanowi niebywały zlepek śródziemnomorskiego słońca, skandynawskiej nostalgii, afroamerykańskich tańców rytualnych oraz nieskalanej pędem obecnych czasów miłości do rodzimych folkowych krajobrazów. Wszystko to jest blendowane i podawane słuchaczom w postaci jazzowego koktajlu.

Festiwal zakończy Adam Golicki Trio, nowy zespół utworzony przez perkusistę Adama Golickiego z Piotrem Lemańczykiem na kontrabasie i gitarze basowej oraz Marcinem Wądołowskim na gitarze, który zaprezentuje materiał z albumu Reflections. Utwory są bardzo nastrojowe, nostalgiczne, ale i czasami bardziej dynamiczne – aby ukazać piękno prostych melodii, ale i możliwości całego tercetu.

Zapisy

Program

Bass and Beat 2021 (program festiwalu)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.