Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Beksiński — druga odsłona (Antyfotografia)

Beksiński — druga odsłona (Antyfotografia)

Centrum Kultury Zamek

Beksiński — druga odsłona (Antyfotografia)

90 zdjęć autorstwa Zdzisława Beksińskiego od 9 lipca 2015 r. będzie można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury Zamek podczas wystawy pt. Antyfotografia. Prace pochodzą z lat 50. XX wieku, okresu, w którym Beksiński intensywnie eksperymentował na polu fotografii (do dzisiaj uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików tamtych czasów). Wystawę można zwiedzać do 31 sierpnia.

Po sukcesie tegorocznej wystawy grafik Zdzisława Beksińskiego, zorganizowanej przez Centrum Kultury Zamek w rocznicę tragicznej śmierci artysty, którą w ciągu miesiąca obejrzało 8 tysięcy zwiedzających, organizatorzy poszli za ciosem i na okres wakacji przygotowali kolejną wystawę prac artysty. Tym razem zaprezentowane zostaną zdjęcia autorstwa Zdzisława Beksińskiego. To właśnie fotografia była dziedziną sztuki, od której Beksiński rozpoczął swoją artystyczną podróż.

Antyfotografia

W latach 1957-1960 wspólnie z Bronisławem Schlabsem i Jerzym Lewczyńskim tworzył nieformalną grupę artystyczną, która organizowała wystawy fotograficzne i poszukiwała ciekawych rozwiązań w dziedzinie fotografii. Zdjęcia Zdzisława Beksińskiego cechuje innowacyjne podejście, kreatywność i wysoki poziom. Wykonane wówczas zdjęcia świadczą o skłonności Beksińskiego do silnych zniekształceń figury ludzkiej i do poszukiwań czysto estetycznych, abstrakcyjnych, które rozwinęły się w jego późniejszej twórczości.

Beksiński był jednym z prekursorów fotografii kreacyjnej, w niej tylko widząc przyszłość fotografii. Uważał, że w tej dziedzinie sztuki panuje kryzys, który można przezwyciężyć, zrywając z tradycyjną fotografią albo tworząc fotomontaże. „Fotografika tradycjonalistyczna? Chyba szkoda papieru na to, by udowadniać kompletną jałowość wszelkich dalszych poszukiwań w tej dziedzinie. To są już na pewno drzwi zamknięte” – pisał Beksiński w manifeście artystycznym pt. Kryzys w fotografii i jak go przezwyciężyć.

Zdzisław Beksiński nie miał wynajętych modeli, zazwyczaj pozowali mu najbliżsi i znajomi. Najczęściej modelką była żona Zofia. To właśnie w portrecie w ciekawy sposób ukazują się poszukiwania formalne Beksińskiego. Od prostych, intymnych portretów poprzez portrety abstrakcyjne, aranżowane, aż do fantastycznych. Innym bohaterem zdjęć Beksińskiego była okolica, plenery, ale także w tej fotografii uciekał jak najdalej od fotografii reportażowej ku uniwersalności kompozycji. Na początku lat 60. Beksiński uznał, że fotografia nie pozwala na pełne oddanie jego wizji estetycznych, zarzucił ją i zajął się rysunkiem.

Zdjęcia prezentowane na zamkowej wystawie pochodzą z kolekcji państwa Anny i Piotra Dmochowskich przekazanych do dyspozycji Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Galeria Centrum Kultury Zamek, Plac Świętojański 1, Wrocław. Wernisaż: 9 lipca, godz. 19.00 (wstęp wolny).

Bilety: 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy), 3 zł (bilet grupowy).

Galeria czynna: poniedziałek-piątek, godz. 10.00–20.00, sobota-niedziela, godz. 10.00–18.00.

Antyfotografia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.