Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Beksiński Nieznany

Beksiński Nieznany

Fundacja Beksiński / Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Zbiór ponad stu fotografii, grafik i fotomontaży komputerowych Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać w Łodzi na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Na 12 października 2017 roku zaplanowano otwarcie ekspozycji Beksiński Nieznany, poświęconej mniej znanym dziełom twórcy.

Większość prac pokazanych na wystawie pochodzi z początku działalności artystycznej Zdzisława Beksińskiego – mówi prezes Fundacji Beksiński, pan Janusz Barycki. – Zaczynał od fotografii artystycznej, malarskiej, potem jego dzieła ewoluowały w kierunku fotografii kreacyjnej, opartej na pomyśle twórcy, aż do zdjęć drastycznych. Dodaje, że ekspozycja zawiera prawie 77 tego typu prac. Według niego to bardzo duży wycinek twórczości Beksińskiego.

Zdaniem Janusza Baryckiego zakup komputera w 1997 roku dał Beksińskiemu nowe możliwości pracy twórczej. Ten obszar jego działalności artystycznej zaprezentowany jest na wystawie. Prezes Fundacji Beksiński wyjaśnia, że najpierw komputer służył mu jako maszyna do pisania, a później artysta zaczął tworzyć na nim fotomontaże. Właściwą wartość osiągnął dopiero w grafice komputerowej. Od 2000 roku zaczął rysować na tablecie, skanować i przetwarzać prace, które później wykorzystywał jako postać wyjściową do obrazów.

Zdzisław Beksiński jest artystą ponadczasowym. Pomimo tego, że pierwsze dzieła tworzył w latach pięćdziesiątych, teraz jego twórczość przeżywa renesans. Młodzi ludzie są zafascynowani jego pracami. Po obejrzeniu obrazów apokaliptycznych Beksińskiego możemy stwierdzić, że był wizjonerem.

Wystawa wykorzystuje technologie Virtual Reality, która umożliwia zwiedzającym wirtualny spacer po pracach artysty, i mappingu, czyli metody podświetlenia w specjalny sposób fragmentów obrazów. Postać Zdzisława Beksińskiego przybliżą pokazy filmów dokumentalnych i nagrań z prywatnej wideoteki twórcy. W ramach wystawy będą odbywały się wykłady multimedialne poświęcone jego życiu i twórczości.

Zbiór udostępniło Muzeum Historyczne w Sanoku. Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada.

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 roku 41/43, sala C140, Łódź

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.