Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Beksiński nieznany

Beksiński nieznany

Fundacja Beksiński / Biblioteka Uniwersytecka UWr

Od 10 listopada do 10 grudnia 2017 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12 we Wrocławiu (poziom 3) będzie można podziwiać zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego. Wystawa obejmuje fotografie, fotomontaże oraz grafiki komputerowe Mistrza. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Beksiński, jakiego nie znamy

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi pani Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960) oraz fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony na podstawie niezwykłej wyobraźni artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy będą wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego twórcy.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

***

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, a od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Jego bogaty dorobek artystyczny dzięki zapisowi testamentowemu trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Godziny otwarcia wystawy: 10.00-18.30, ostatnie wejście: godz. 18.00.

Biograficzny wykład multimedialny o artyście: godz. 17.00 w dniach 10, 11, 12, 18, 19, 25, 26 listopada oraz 1, 3, 9, 10 grudnia 2017 roku

Dyskusja na temat filmu Ostatnia rodzina: godz. 17.00 w dniach 17, 24 listopada oraz 1, 8 grudnia 2017 r.

Cennik:

Bilet normalny – 15 zł

Bilet dla odwiedzających wystawę z wykorzystaniem technologii VR – 10 zł (opłata opcjonalna)

Bilet ulgowy – 10 zł (studenci, emeryci, młodzież szkolna, rodziny)

Bilet grupowy dla grup powyżej 20 osób – 5 zł od osoby (studenci, młodzież szkolna, emeryci)

Bilety są dostępne bezpośrednio przed wejściem na wystawę.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.