Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Beksińskiego interpretacje baroku

Beksińskiego interpretacje baroku

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

22–23 lutego 2020 roku

22 lutego, godz. 13.00

Spacer z wolontariuszami

Jakie stworzenia ukrywają się na płótnach w Muzeum? Wolontariusze tym razem poprowadzą szlakiem ulubionym przez wszystkich miłośników zwierząt.

Trasa:

Płyta nagrobna księcia Bolesława III legnicko-brzeskiego zw. Hojnym, wkrótce po 1352 r.

Tronująca Maria z Dzieciątkiem na lwach, II tercja XIV w.

Mistrz Poliptyku Zwiastowania, Tryptyk św. Jadwigi, 1470–1480 r.

Jan Gleggler, Alegoria zmysłu dotyku, 1621 r.

Piotr Brueghel Młodszy, Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, ok. 1600 r.

Prowadzenie: pp. Wanessa Bazak, Barbara Anna Buła, Sylwia Błachowicz, Aleksander Ilków, Estera Tekiela. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

22 lutego, godz. 16.00

Beksińskiego interpretacje baroku

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Zdzisław Beksiński określał wczesny okres swojej twórczości jako barokowy. W trakcie wykładu zostanie wyjaśniona zagadka tego określenia, przybliżona zostanie również wczesna twórczość artysty, w której łatwo można zauważyć nawiązania do sztuki baroku czy manieryzmu Bruegelów. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

22 lutego, godz. 17.00

Olejne receptury Willmanna

Cykl: Willmann. Interpretacje

Warsztaty plastyczne pana Grzegorza Wojturskiego. Na czym polegała specyfika techniki olejnej stosowanej w pracowni Michała Leopolda Willmanna? Jakimi farbami, pigmentami, olejami i werniksami się posługiwał i dlaczego eksperymentował z technikami olejnymi? Te i inne pytania z pewnością padną na zajęciach plastycznych dla dorosłych, podczas których uczestnicy wypróbują receptury według przepisów barokowego mistrza, tworząc niewielkie kompozycje malarskie. Inspiracją będą badania konserwatorskie dzieł malarskich Willmanna przeprowadzone w latach 2000–2010 przez wrocławskich i krakowskich konserwatorów. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

23 lutego, godz. 11.00

„W trakcie wystawy galeria będzie zamknięta”. O sztuce konceptualnej

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Małgorzaty Santarek. Wiek XX w sztuce był pełen rewolucji, którym zaczęły towarzyszyć pytania: czy to jeszcze sztuka, czym w ogóle sztuka jest i kim jest artysta? Prowadząca opowie o awangardzie, korzeniach konceptualizmu, wystawach Setha Siegelauba czy twórczości Józefa Kosutha, Roberta Barry’ego, Wawrzyńca Weinera i innych przedstawicieli amerykańskiego artworldu. Nie zabraknie również twórców rodzimej sceny artystycznej. Wstęp: 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Rezerwacja: tel. 71 712 71 89

23 lutego, godz. 13.00

Klasycyzm

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Michała Pieczki. Prelegent przedstawi najważniejsze i najznakomitsze dzieła sztuki okresu klasycyzmu. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego takich artystów jak Jan Ludwik David, Bernard Bellotto, Antoni Canova, Bertel Thorvaldsen czy Jakub German Soufflot i Antoni Corazzi. Wstęp: 5 zł.

Gmach Główny

23 lutego, godz. 15.00

Oprowadzania niedzielne

Oprowadzanie pani Iwony Doroty Bigos po wystawie czasowej Willmann. Opus magnum. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł

Brueghel, Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, ok. 1600

Dla dzieci i młodzieży:

22 lutego, godz. 15.00

Człowiek – studium postaci

Cykl: Arkana sztuki

Warsztaty plastyczne pana Grzegorza Nowaka dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez artystę plastyka specjalizującego się w rzeźbie poznają materiały i techniki rysunkowe. Wzbogacą następnie własny warsztat o techniki unikatowe i eksperymentalne. Dowiedzą się także, jaką rolę w rysunku odgrywa pamięć wzrokowa i jak ją rozwijać. Podczas zajęć uczestnicy będą szkicować obiekty eksponowane w salach muzeum, a szczególnie rzeźby. Wstęp: 7 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

23 lutego, godz. 11.00

Labirynt sztuki

Cykl: (Nie)dzielny poranek

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Jak polubić sztukę barokową? Czy malarstwo Michała Willmanna może posłużyć nam jako punkt wyjścia do zabawy? W trakcie warsztatów udamy się wspólnie przez labirynt sztuki. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

23 lutego, godz. 12.00

O kolędowaniu

Cykl: ETNO w południe

Zajęcia edukacyjne pani Doroty Jasnowskiej dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Uczestnicy usłyszą opowieść o niezwykle widowiskowych zwyczajach zimowego cyklu obrzędowego oraz o towarzyszących im świątecznych przebierańcach. O tekstach życzeniowych i atrybutach kolędników: gwiazdach, szopkach, turoniach. Spotkanie połączone z warsztatami plastycznymi zapowiada nową wystawę czasową Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

23 lutego, godz. 13.00

Obiekty/zabawki

Cykl: (Nie)dzielny poranek

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodziców z dziećmi w wieku do lat 3. Rzut kostką. Jaki fragment obrazu nam wypadł? Co się na nim znajduje? Zwierzę, postać, a może jakiś przedmiot? W trakcie spotkania przekonamy się, jak monumentalne obiekty mogą zostać zamienione w przestrzeń pełną zabawy. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.