Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Berlin. Przewodnik po duszy miasta” — spotkanie autorskie

„Berlin. Przewodnik po duszy miasta” — spotkanie autorskie

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

CSNE im. Willy’ego Brandta UWr, Biblioteka Turystyczna i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu serdecznie zapraszają na

Spotkanie autorskie z panią Dorotą Danielewicz

Berlin. Przewodnik po duszy miasta

Prowadzenie: p. prof. Krzysztof Ruchniewicz (CSNE, UWr)

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Turystycznej MBP we Wrocławiu przy ul. Szewskiej 78.

Serdecznie zapraszamy: 31 marca 2014 r., godz. 18.00

Książka składa się z niezależnych opowieści, które oprowadzają czytelnika po Berlinie, jego miejscach, pamięci i skojarzeniach. Przewodnik jest wyjątkowy, bo czytając go nie tylko poznajemy, ale również słyszymy, smakujemy oraz odczuwamy sentymentalny i mroczny Berlin z przeszłości, a także ten współczesny — połączony zburzonym murem, energetyczny i wielokulturowy. Dzięki magicznej narracji autorki wczuwamy się w historie rodowitych berlińczyków i emigrantów, a także twórców, których książki, filmy i utwory muzyczne zostały poświęcone Berlinowi. Przewodnik jest wyrazem wrastania autorki w miasto i ukochania Berlina, który ma duszę.

Berlin przewodnik

Berlin to książka o miłości do miasta, zmysłowy hymn na cześć życia, oszołamiająca symfonia ludzkich historii

Na obiad z Emerykiem Kertészem. Na spacer śladami bohaterki filmu Biegnij, Lola, biegnij. Na cmentarz z Adamem Zagajewskim. Do ogrodu i nad jezioro ze Zbigniewem Herbertem, Ryszardem Krynickim lub Gustawem Herlingiem Grudzińskim. Gdzie? Tylko w Berlinie!

Dorota Danielewicz-Kerski przyjechała do Berlina na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy był on podzielony na dwie, w założeniu przeciwstawne, części. Kilka lat później miała okazję obserwować, jak po okresie rozdarcia zabliźniają się miejskie rany. Do dziś jednak miasto nad Sprewą zaskakuje różnorodnością. W sentymentalnej wędrówce po stacjach metra, parkach i zaułkach towarzyszą autorce bohaterowie filmów Wima Wendersa, Tom Tykwera i Krzysztofa Kieślowskiego oraz muzyka U2, Dawida Bowiego, Tangerine Dream czy Nicka Cave’a.

Dorota Danielewicz-Kerski (1964) – urodziła się w Poznaniu, ale od 1981 roku mieszka w Berlinie. Absolwentka slawistyki i etnologii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i Uniwersytecie Ludwika Maxymiliana w Monachium w Monachium. Jako dziennikarka i literaturoznawca współpracowała m.in. z berlińskim Literarisches Colloqium, a także z polską redakcją berlińskiej rozgłośni radiowej SFB/RBB oraz z Radio France Internationale. Autorka licznych publikacji na łamach prasy polskiej i niemieckiej („Berliner Zeitung”, „Märkische Allgemeine”, „Der Tagesspiegel”, „Kultura”), od 1988 roku regularnie prowadzi spotkania z autorami polskimi w Niemczech i niemieckimi w Polsce. Wydała antologię poezji polskiej pt. Kochać to, co niewidzialne (1997) oraz wspólnie z historykiem Maciejem Górnym tom źródłowy wspomnień polskich berlińczyków pt. Berlin. Polnische Perspektiven (2008).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.