Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” — finisaż

„Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” — finisaż

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Szanowni Państwo,

Pierwszy tydzień 2023 r. to pożegnanie z jubileuszową wystawą Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza, którą w Zamku Królewskim w Warszawie można było oglądać od 23 września 2022 r. Na wystawie znalazło się około stu pięćdziesięciu dzieł – obrazów, grafik i rysunków najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych okresów twórczości Bellotta. Pierwszą jej część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona została pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie ponad dwadzieścia lat pracował dla dworu Wettynów – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie króla, do dzisiaj można podziwiać zespół dwudziestu dwóch wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Wystawę obejrzało niemal 27 tysięcy widzów. Aby wszyscy chętni zdążyli ją odwiedzić, wydłużyliśmy godziny otwarcia wystawy 7 i 8 stycznia 2023 r. W te dni zapraszamy od godz. 10.00 do 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00, plac Zamkowy 4).

Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

*****

Chociaż mieszkał w Warszawie 13 lat, nigdy nie nauczył się języka polskiego. W stolicy Polski zatrzymał się podczas podróży na dwór cesarzowej Katarzyny II, na którym miał nadzieję znaleźć zatrudnienie. Jednak to Warszawa stała się jego ostatnim domem i to temu miastu poświęcił najpiękniejsze obrazy.

Dla uczczenia jubileuszu rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w kolekcjach najwięcej dzieł artysty – zorganizowały wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek jednego z najsłynniejszych weducistów XVIII w.

Na wystawie w Warszawie znalazły się dzieła Bernarda Bellotta między innymi z Galerii Narodowej i Muzeum Brytyjskiego w Londynie, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Muzeum Jana Pawła Getty’ego w Los Angeles, Muzeum Fitzwilliama w Cambridge, Galerii Sztuki w Manchesterze, Muzeum Capodimonte w Neapolu, Pinakoteki Castello Sforzesco w Mediolanie, Muzeów Królewskich w Turynie oraz Galerii Drezdeńskiej.

Wystawie towarzyszy obszerny naukowy katalog, na który składają się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów lub właścicieli. Katalog został opublikowany w językach angielskim, niemieckim i polskim.

Kuratorzy wystawy: dr Artur Badach, Magdalena Królikiewicz (Zamek Królewski w Warszawie)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.