Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Beton. Od rewolucji do betonozy
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem pani dr Doroty Jędruch, pana dr. Michała Wiśniewskiego i pana Bartosza Sadulskiego. Wydarzenie, które odbędzie się 3 lipca 2024 roku o godz. 18.00 w sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 w Krakowie, promuje najnowszy numer kwartalnika „HERITO” – Beton.
Europa Środkowa jest szczególnie naznaczona stereotypem przestrzeni zdominowanej przez beton – znajduje to odbicie nie tylko w przestrzeni miast, lecz także w języku i kulturze. Technologia wielkiej płyty, która miała rozwiązać głód mieszkaniowy w epoce realnego socjalizmu, zuniformizowała krajobraz kulturowy miast pomiędzy Berlinem Wschodnim a Władywostokiem.
Czy jednak beton zasłużył na złą reputację? W dwieście lat po uzyskaniu przez Jana Aspdina patentu na cement portlandzki zaproszeni goście będą rozmawiać o wielkiej karierze betonu oraz spróbują rozbroić betonowe metafory i zastanowić się, czy istnieje życie w Europie Środkowej bez tego materiału.
Spotkanie tłumaczone na polski język migowy.
Dr Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współkuratorka (z Instytutem Architektury) wystaw, m.in. Zamieszkanie 2012 – miasto ogrodów, miasto ogrodzeń, Figury niemożliwe / Impossible objects, Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji. Autorka książki Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji: Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill. Współzałożycielka Fundacji Instytut Architektury. Współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret”.
Dr Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki i architektury. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury. Stypendysta Fulbrighta. Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski XIX i XX wieku, między innymi monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko-Bohusza i Tomasza Mańkowskiego. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.
Bartosz Sadulski – pisarz i redaktor, autor trzech tomów wierszy oraz powieści Rzeszot, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich, a także był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada. Sekretarz redakcji kwartalnika „HERITO”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Mieszka w Nowej Hucie.