Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Inwigilacja i szykany aparatu bezpieczeństwa PRL wobec byłych żołnierzy AK

Inwigilacja i szykany aparatu bezpieczeństwa PRL wobec byłych żołnierzy Armii Krajowej

Muzeum Krakowa

Inwigilacja i szykany aparatu bezpieczeństwa PRL
wobec byłych żołnierzy Armii Krajowej

24 listopada, godz. 17.00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład z cyklu „Obok nas”.

Przez 45 lat istnienia „Polski Ludowej” organy bezpieczeństwa kontrolowały środowiska kombatanckie podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej. Szczególną aktywność tego grona można było zaobserwować po październiku 1956 r. Nie uszło to uwadze bezpieki, która była szczególnie wyczulona na możliwość powstania ośrodków opozycyjnych w stosunku do ówczesnej władzy. Nie da się rozmawiać o tej sytuacji bez przywołania operacyjnych metod pracy organów bezpieczeństwa i wskazania prób uwikłania kombatantów w system reżimowej propagandy. Na spotkaniu zostaną przedstawione takie działania podejmowane na przełomie lat 50. i 60. XX w.

Prowadzenie: pan Tomasz Stachów. Wstęp wolny.

„Przyjdź chochole na wesele…”

21 listopada, godz. 16.30

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej z elementami warsztatowymi, audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi.

W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na wspólne odkrywanie tajemnicy najsłynniejszego polskiego wesela. Dowiemy się, co takiego wydarzyło się w bronowickim dworku 21 listopada 1900 roku. Co ujrzał w swej wyobraźni Stanisław Wyspiański? Kto kogo lubił, a kto w kim był zakochany? A to wszystko w rocznicę wydarzenia.

Prowadzenie: panie Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka, asysta: panie Elżbieta Lang, Katarzyna Bury.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Nabytki dla Muzeum Krakowa

23 listopada, godz. 10.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Prezentacja będzie czynna w dniach:

23 listopada, w godz. 10.00–16.00

25 listopada, w godz. 10.00–16.00

26 listopada, w godz. 10.00–17.00

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład rozpoczynający prezentację nabytków z programu Narodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem ministerialnego programu jest tworzenie i uzupełnianie zbiorów sztuki współczesnej o randze zbiorów narodowych. Celem zaś Muzeum jest uczestnictwo w tym ważnym projekcie i powiększenie kolekcji o prace krakowskich artystów. Są to obrazy i rysunki ilustrujące ważne wydarzenia z historii miasta i jego życia społecznego i kulturalnego autorstwa Leszka Sobockiego, Jacka Sroki, Mariana Siwka i Iwony Siwek-Front.

Wykład poprowadzi pani Maria Zientara – starszy kustosz, kierownik Działu Historii i Sztuki Krakowa Współczesnego Muzeum Krakowa. Wstęp wolny.

Życie niewarte życia

23 listopada, godz. 17.00

Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku.

Zapraszamy Państwa na wykład poświęcony pacjentom szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie w czasie II wojny światowej. Tytuł nawiązuje do niemieckojęzycznego określenia Lebensunwertes Leben, które pojawiło się początkowo w publikacji prof. Alfreda Hochego, niemieckiego lekarza psychiatry, i dotyczyło osób przewlekle chorujących psychicznie oraz neurologicznie, wymagających stałej opieki.

W latach 30. XX wieku w Niemczech w nawiązaniu do powyższego hasła rozwinęła się ideologia, w wyniku której ostatecznie doszło do zbrodniczego i realizowanego na szeroką skalę procederu – eksterminacji osób chorujących psychicznie i innych niepełnosprawnych. Proceder ten był również realizowany w okupowanej Polsce jako Akcja T4. Przebiegał głównie w formie ludobójstwa pacjentów szpitali psychiatrycznych.

W tym roku minęła osiemdziesiąta rocznica jednego z epizodów tej zbrodniczej działalności: wymordowania pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie 24 czerwca 1942 r.

Pan dr Damian Leszczyński, z wykształcenia lekarz psychiatrii, jest również badaczem dziejów kobierzyńskiego szpitala. W trakcie wykładu opowie o przebiegu Akcji T4 i zastanowi się nad przyczynami tej strasznej zbrodni. Przybliży również szczegóły tragicznych wydarzeń w kobierzyńskim szpitalu w 1942 r.

Stal, złoto i miedź

23 listopada, godz. 17.30

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny zaprasza na oprowadzanie tematyczne z cyklu „Jesień średniowiecza”.

Metalowe przedmioty towarzyszą nam dziś na co dzień, lecz były czasy, kiedy pozyskanie ich stanowiło olbrzymi problem. Osoby potrafiące obrabiać metal stawały się w oczach innych czarownikami, a z obróbką metalu religie łączyły bóstwa czy świętych – np. Thora, Swarożyca, św. Floriana i św. Eligiusza. W czasie oprowadzania opowiemy o kowalach, płatnerzach, złotnikach, odlewnikach czy miecznikach oraz o tym, w jaki sposób wykonywali przedmioty, które dziś cieszą oczy w muzeach. W trakcie zwiedzania poznamy też m.in. dawne metody pozyskiwania metalu, wyrobu metalowych ozdób, kucia i odlewania oraz dowiemy się, dlaczego dobry rzemieślnik był i jest nadal tak ceniony.

Prowadzenie: pan Szymon Jarosiński.

Wstęp z biletem do Rynku Podziemnego. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Budujemy nowe miasto: Wolfsburg

24 listopada, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Wolfsburg to nieduże miasto w Dolnej Saksonii, w połowie drogi z Hanoweru do Magdeburga. Od 1938 r. jest jednym z najważniejszych centrów niemieckiej motoryzacji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w Wolfsburgu otwarto fabrykę Volkswagena i rozpoczęto produkcję popularnego „garbusa”. Po 1945 r. tuż obok zbombardowanego miasta przebiegała żelazna kurtyna. Pomimo niekorzystnego położenia Wolfsburg ponownie stał się głównym ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego oraz kołem zamachowym powojennego cudu gospodarczego RFN. W tym strategicznym ośrodku po wojnie wznoszono nowe osiedla, a budynki publiczne projektowali wiodący architekci tego okresu, m.in. Alvar Aalto. Współcześnie Wolfsburg stanowi ważną galerię europejskiej architektury XX wieku i pomaga zrozumieć zmiany, które zachodziły w niemieckich miastach w okresie III Rzeszy oraz w dobie konfrontacji zimnowojennej.

Prowadzenie: pan dr Michał Wiśniewski. Wstęp wolny.

Szopkarski listopad, czyli spotkanie z konserwatorem szopek i makiet

26 listopada, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty dla dorosłych z cyklu „Klinika dla rzeczy”.

Omówione zostaną aspekty związane z konserwacją szopek (na przykładzie szopek ze zbiorów Muzeum) oraz makiet. Przedstawimy metody uzupełniania i zabezpieczania szopek, a także porównamy różnice w procesach powstawania szopki i makiety. Konserwator opowie o narzędziach i materiałach używanych dawniej i dziś. Na zakończenie zajęć dla zainteresowanych szopkarstwem przewidziane porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.

Prowadzenie: pan Rafał Bulanda, pani Alicja Dobosz.

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Kwiaty z bibuły

26 listopada, godz. 11.00

Rydlówka

Rydlówka zaprasza na warsztaty z cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Co zrobić, gdy trzeba wykonać kwietną koronę dla Panny Młodej, a wszystkie kwiaty już przekwitły? Można stworzyć własne! Wspólnie wyczarujemy z bibuły kolorowe polne kwiaty, by następnie zapleść wianki i ułożyć barwne bukieciki. Na przekór jesiennej szarudze będzie ciepło i wiosennie.

Prowadzenie: pani Anna Koblak.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Spacer wokół szopki

Po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek.

Jak co roku będzie można je oglądać na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na spacer zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14.00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa, pan dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.