Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Bieguny niedostępności

Bieguny niedostępności

Międzynarodowe Centrum Kultury

Bieguny niedostępności

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę prac pana Dobiesława Gały.

Inspirację do realizacji reliefowych kompozycji stanowią doświadczanie czasu, próba zilustrowania ulotności pamięci oraz poszukiwanie metafizycznej przestrzeni. Prace ukazują proces zacierania wszelakich aktów obecności, zdarzeń i działań w warstwie materialnej i duchowej. Cykle pod wspólnym tytułem Bieguny niedostępności to wizualizacje odległych, często tajnych obszarów, gdzie wydarzyły się niewyjaśnione zjawiska i incydenty lub przeprowadzane są eksperymenty, mające fatalny wpływ na okoliczną faunę i florę, a ich konsekwencją są zmiany struktury materii. Jak również toksyczna działalność człowieka, który eksperymentując w odległych miejscach naszej planety, deformuje przyrodę.

W swoich pracach pan Dobiesław Gała nie przedstawia konkretnych działań, obiektów czy maszyn, które spowodowały te ślady. Koncentruje się na sytuacji już po, na pozostawionych znakach i odbiciach. Próbuje przewidywać proces zmian określonego terenu. Istotnym czynnikiem jest czas, który pozwala siłom natury na ponowne zaanektowanie zniszczonego miejsca i przekształcenie go w inną strukturę. Perspektywa, niczym spojrzenie z lotu ptaka, pozwala dotknąć makro- i mikrokosmosu, które kryją się w trójwymiarowych formach.

Kompozycje to subtelne połączenia rysunku, malarstwa i reliefu, realizowane na płytach, siatkach oraz papierach ustrukturyzowanych przez zabiegi chemiczne i termiczne, co daje trójwymiarowy efekt. Ekspozycja zawierająca nowe prace artysty zostanie przedstawiona publiczności po raz pierwszy.

Dobiesław Gała — z cyklu Rzeki informacji, 2022 rok

Wystawa przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – będzie prezentowana w średniowiecznych piwnicach MCK (Rynek Główny 25) od 25 lutego do 27 marca 2022 roku. Wstęp wolny.

Wernisaż online odbędzie się 24 lutego o godz. 18.00 (transmisja na profilu facebookowym MCK).

Dobiesław Gała – urodzony w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Absolwent Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP, a obecnie jego prodziekan. W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Wyróżniony stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.