Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Stanisław Leszczyński i August II Wettin

Stanisław Leszczyński i August II Wettin

Muzeum Narodowe w Krakowie

Bitwa o władzę — pokaz rycin

Od 4 maja 2022 roku zapraszamy na pokaz Stanisław Leszczyński i August II Wettin w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich. Walka o tron Polski nie zawsze kończyła się wraz z elekcją, czego dobitnym przykładem są dzieje panowania obu monarchów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane ryciny niderlandzkich, augsburskich i francuskich mistrzów, które pośrednio ilustrują rywalizację między dwoma elekcyjnymi władcami Polski. Większość z nich przybliża postać króla Stanisława. Pokaz potrwa do 31 lipca. Wstęp z biletem na ekspozycję stałą Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15).

Koronacja Stanislawa Leszczyńskiego, fot. Pracownia Digitalizacji MNK

Konkurs „Znajdź różnicę”

Kochasz łamigłówki, a Twoja sympatia rośnie, kiedy możesz wygrać atrakcyjne nagrody? Muzeum łączy te kwestie ze sztuką. W ramach konkursu trwającego od 10 maja do 30 czerwca w dwunastu oddziałach MNK znajdziesz pocztówki z dziełami sztuki – oryginałami i przerobionymi kopiami.

Na czym polega konkurs? Wystarczy znaleźć sześć różnic między ilustracjami. Zbierz ich jak najwięcej, zaznacz różnice i wyślij na adres: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków, z dopiskiem: znajdź różnicę. Wszystkie dzieła sztuki z pocztówek znajdują się w MNK.

Na uczestników konkursu czekają nagrody. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek czeka Was kolejna zabawa pełna wrażeń i wiedzy – poszukiwanie różnic między oddziałami, w których zgromadzone są najrozmaitsze muzealia. Umożliwi to dwudziestoprocentowy rabat na karnety normalne, ulgowe i rodzinne obowiązujący od 9 do 22 maja.

Warsztaty wycinanek po lwowsku

Zapraszamy na cykl warsztatów wycinanki artystycznej prowadzonych przez lwowską artystkę, panią Darię Alioszkinę. Jego uczestnicy poznają technikę wycinania i nauczą się tworzenia kompozycji. Każdy z nich stworzy dzieło, które będzie mógł wykorzystać do dekoracji wnętrza.

Prowadząca jest absolwentką Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Poprzez twórczość buduje pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem. Jej prace były wystawiane m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii czy Francji.

Program:

7 maja, godz. 13.00–15.00 – Jacek Malczewski Romantyczny, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

21 maja, godz. 13.00–15.00 – Jacek Malczewski Romantyczny

11 czerwca, godz. 13.00–15.00 – ogród w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

25 czerwca, godz. 13.00–15.00 – ogród w Domu Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Warsztaty przeznaczone są do osób dorosłych. Wstęp: 2 zł. Prosimy o rezerwację, tel. 12 4335744.

W maju nie zapominamy o Ukrainie

W tym miesiącu kontynuujemy akcje będące wyrazem wsparcia dla poszkodowanych w wyniku wojny. Ruszamy również z oprowadzaniami w języku ukraińskim, dzięki którym osoby zza naszej wschodniej granicy będą mogły zapoznać się z dziejami i znaczeniem zbiorów zgromadzonych w różnych oddziałach muzealnych. Wstęp z biletem na wystawę.

Nowe godziny otwarcia oddziałów

Od 4 maja obowiązują letnie godziny otwarcia oddziałów.

Gmach Główny, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z Arsenałem, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku i Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich: poniedziałek – nieczynne, wtorek, piątek, sobota – godz. 10.00–19.00, środa, czwartek, niedziela – godz. 10.00–18.00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego wraz z Pawilonem Józefa Czapskiego: poniedziałek – nieczynne, wtorek, sobota – godz. 10.00–18.00, środa, czwartek, piątek – godz. 10.00–17.00, niedziela – godz. 10.00–16.00

Godziny otwarcia Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem pozostają bez zmian.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.