Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Bogactwo artystyczne Dolnego Śląska — Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

Bogactwo artystyczne Dolnego Śląska — Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu Wiosna kwitnie śląskim barokiem:

Bogactwo artystyczne Dolnego Śląska — Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku.

Pani mgr Danuta Chałat

14 maja 2014 r., godz. 18.00

Cafe Sztuczki, Instytut Historii Sztuki UWr. (piętro -1), ul. Szewska 36, Wrocław

Monumentalne dekoracje freskowe to bez wątpienia jedno z najcenniejszych i jednocześnie najmniej znanych dóbr kultury baroku na Śląsku. Integralnie związane z architekturą, stanowią one często najcenniejszą część wystroju wnętrz śląskich kościołów, klasztorów, pałaców i budynków użyteczności publicznej. Powstałe w epoce baroku na Śląsku dekoracje freskowe nie ustępują pod względem poziomu artystycznego najlepszym realizacjom freskowym na terenie całej Europy Środkowej. Tworzyli je bowiem znakomici artyści miejscowi: Michał Willmann czy Jerzy Wilhelm Neunhertz oraz freskanci europejskiej renomy, jak Johan Michał Rottmayr z Wiednia, Kosma Damian Asam z Monachium, czy Wacław Wawrzyniec Rainer z Pragi. Mimo licznych zniszczeń do naszych czasów zachowało się na terenie Śląska około 200 różnego rodzaju barokowych dekoracji freskowych, wśród nich znajdują się działa absolutnie wybitne w skali europejskiej, jak zespoły malowideł w kościele brackim pw. św. Józefa w Krzeszowie, kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu czy kościele benedyktynów w Legnickim Polu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.