Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Boże Narodzenie na wilanowskich obrazach / Muzyka dawna w Wilanowie

Boże Narodzenie na wilanowskich obrazach / Muzyka dawna w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym królem Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery zaczynają się o godz. 13.00, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

11 grudnia 2016 r.: Boże Narodzenie na wilanowskich obrazach

Temat Bożego Narodzenia jest od wieków podejmowany w sztuce. Malarskich reprezentacji tego wydarzenia nie brakuje również w kolekcji wilanowskiej. Są to obrazy w większości zakupione przez Stanisława Kostkę Potockiego do jego ekspozycji muzealnej. Wśród nich znajdują się dzieła z XVI, XVII i XVIII wieku. Zapraszamy na grudniowy spacer, podczas którego odkryjemy Boże Narodzenie w sztuce.

***

Zapraszamy na niezwykły koncert pana Marcina Maseckiego, podczas którego artysta zagra utwory Ludwika van Beethovena. Jego twórczość pianista zinterpretuje z zatyczkami w uszach i w specjalnych słuchawkach wygłuszających, przybliżając się w ten sposób do perspektywy samego Beethovena, który pod koniec życia był zupełnie głuchy.

Kiedy Beethoven pisał swoje ostatnie sonaty fortepianowe, był już od wielu lat całkowicie głuchy. Miało to konkretne przełożenie na jego proces kompozytorski. Jako inwalida w pewnym sensie stracił kontakt z tym, jak muzyka funkcjonuje w czasie rzeczywistym, podczas jej wykonywania. Paradoksalnie umożliwiło mu to tworzenie niezwykle oryginalnych i mocno abstrakcyjnych form, często ledwo mieszczących się w tradycyjnych możliwościach percepcyjnych – mówi Marcin Masecki.

Podczas koncertu Marcin Masecki zaskoczy nie tylko słuchawkami, ale też instrumentem, który nie mieści się w żadnym kanonie wykonywania muzyki klasycznej. Artysta od lat jest związany ze swoim małym, sześciooktawowym pianinkiem, na którym koncertuje w całej Europie. Na nim również zagra Beethovena. Jak sam podkreśla: – Wielką sprawę można przedstawić również prostymi słowami.

Marcin Masecki – ur. w 1982 roku, warszawiak, pianista, kompozytor, dyrygent. Jego wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową stały się znakami rozpoznawalnymi. Jako pianista klasyczny przygotowuje obecnie album poświęcony nokturnom Chopina, które interpretuje na swoim legendarnym już pianinku – małym, średniej jakości, sześciooktawowym Kemblu. To będzie jego piąta płyta z serii klasycznej. Po stronie jazzowej muzyk od czterech lat prowadzi swój big band grający do tańca. Na repertuar składają się standardy z lat 30. okraszone autorskimi epizodami.

4 grudnia 2016 r., godz. 17.00, Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 50 zł – bilet zwykły, 30 zł – bilet ulgowy. Bilety można kupić: w kasie muzeum, przez Internet.

***

Koncerty z cyklu Muzyka dawna w Wilanowie wspierają inicjatywy muzyczne w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana III muzyka była ważnym elementem przestrzeni i życia pałacu, pragniemy przywracać tę piękną tradycję i ukazywać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały. Chcemy także prezentować muzykę dawną na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach.

3 grudnia, godz. 17.00

Lontananza crudel… Barokowe arie i kantaty na sopran oraz basso continuo

wykonawcy: Olga Pasiecznik – sopran, Władysław Kłosiewicz – klawesyn, Marek Caudle – viola da gamba

11 grudnia, godz. 17.00 

Kiedy tańczyła Królowa Marysieńka

wykonawcy: tancerze baletu dworskiego Cracovia Danza pod kierownictwem Romany Agnel oraz muzycy zespołu The Violin Consort pod kierownictwem Zbigniewa Pilcha

program: oryginalne choreografie z epoki, fragmenty komedii-baletu Mieszczanin szlachcicem, tańce balowe z dworu francuskiego i polskiego do muzyki Jana Chrzciciela Lully’ego oraz Marcina Mielczewskiego

Koncerty odbywają się w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 20 zł – bilet zwykły, 10 zł – bilet ulgowy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.