Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Brno — miasto modernizmu
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
7 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Wykład pana prof. Włodzimierza Slapety, historyka architektury i wykładowcy na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Brnie, poświęcony będzie architekturze modernistycznej Brna i jej najważniejszemu twórcy – architektowi Bogusławowi Fuchsowi. Bogusław Fuchs to jeden z najbardziej znanych za granicą czeskich architektów XX wieku. Architekt, urbanista, teoretyk, artysta plastyk i nauczyciel, nierozerwalnie złączony z modernizmem w Brnie, swoją karierę rozpoczął studiami na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Studiował pod kierownictwem Jana Kotěry, w którego pracowni został później zatrudniony.
W roku 1922 Fuchs osiadł na stałe w Brnie. W latach 1938-1958 był wykładowcą na szkołach wyższych w Brnie i Zlínie, gdzie wychował kolejne pokolenie czeskich architektów. Był członkiem wielu międzynarodowych organizacji zrzeszających architektów, m.in. członkiem honorowym Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) w Londynie i stałym delegatem Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej (CIAM).
Jego projekty stanowiły kamienie milowe w rozwoju czechosłowackiej architektury i do dziś są doskonałymi przykładami tego, jak modernistyczna architektura pracuje z przestrzenią i materią. Niektóre budynki autorstwa Bogusława Fuchsa (hotel Avion czy pawilon miasta Brna) do dziś stanowią wizytówkę Brna. Do końca marca Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje wystawę projektów Bogusława Fuchsa, przygotowaną z okazji sto dwudziestej rocznicy urodzin architekta przez Czeskie Centrum w Warszawie. Wystawa przedstawia 13 najważniejszych realizacji Bogusława Fuchsa: hotel Avion, urząd pocztowy przy stacji kolejowej, akademik im. Tomasza Masaryka, łaźnię miejską, Bank Morawski, salę ceremonialną przy cmentarzu, pawilon miasta Brna, willę Tesařa, niemiecką szkołę podstawową, kawiarnię Zemana i regionalne dowództwo wojskowe w Brnie oraz kąpielisko Zelená žaba. Na ekspozycję składają się rysunki projektów, fotografie zrealizowanego obiektu oraz komentarz autorstwa czołowych czeskich architektów.