Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Młoda Polska w Bronowicach

Młoda Polska w Bronowicach

Muzeum Krakowa

Młoda Polska w Bronowicach

27 października 2022 roku, godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zapraszamy na wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”. Kolejny sezon rozpocznie opowieść o malarskich Bronowicach, o tym, jak studenci krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych zaczęli „poławiać” światło na bronowickich polach. Przybliżymy najważniejszych artystów i ich dzieła, które powstały właśnie w Bronowicach i dziś są najbardziej kojarzone z okresem Młodej Polski.

Prowadzenie: pani Urszula Kozakowska-Zaucha. Transmisja na profilu Rydlówki na Facebooku.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

W poszukiwaniu koloru Bronowic

29 października, godz. 11.00

Wzorem młodopolskich artystów uczestnicy warsztatów z cyklu „Herbatka u Rydlów” będą mieli okazję rozwinąć warsztat malarski, pracując przy ustawionych w plenerze sztalugach. Spróbujemy stworzyć paletę barw oddających piękno Rydlówki i jej otoczenia. Mieszając ze sobą różne odcienie, nauczymy się tworzyć nowe kolory, przełamywać tony, rozjaśniać i wzmacniać barwy.

Prowadzenie: pani Ilona Milewska.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Malarski październik, czyli spotkanie z konserwatorem malarstwa

29 października, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józela 337

Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”. W czasie zajęć opowiemy o technikach malarskich stosowanych przez artystów. Na wybranych przykładach z muzealnych zbiorów przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem olejnym czy obrazami wykonanymi w technice akrylowej. Opowiemy o podłożach malarskich oraz ich konserwacji. Przybliżymy słuchaczom warsztatów problematykę konserwatorską, stosowane w konserwacji malarstwa materiały oraz narzędzia. Pokażemy sposoby zabezpieczania i przechowywania obrazów w Muzeum Krakowa. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje z dziedziny konserwacji malarstwa.

Prowadzenie: panie Anna Per-Żywolewska, Anna Robionek. Zajęcia odbędą się w Pracowniach Konserwacji.

Wstęp: 25 zł (decyduje kolejność zgłoszeń). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Krakowski gotyk, czyli średniowiecze wypełnione światłem

29 października, godz. 11.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Temat przewodni: Stylowy Kraków.

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na cykl spacerów w ramach programu „Akademia Kraków”. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, lecz także poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

W świadomości zbiorowej funkcjonuje krzywdzące przekonanie o tym, że średniowiecze to ciemne wieki. Prawda jest jednak zupełnie inna, to właśnie w średniowieczu wykształciły się bowiem znane nam do dzisiaj techniki, jak chociażby witrażownictwo, które osiągnęło swój szczyt w dobie gotyku. Kolorowe szkiełka ozdobiły ogromne ostrołukowo zakończone okna i wypełniły światłem wnętrza świątynne. Najlepsze przykłady sztuki gotyckiej zachowały się oczywiście we Francji, Anglii i Niemczech. Z czasem gotyk przywędrował do Krakowa, gdzie do dziś można odnaleźć jego ślady. O gotyckim rodowodzie Krakowa świadczą bowiem ceglane kościoły, a także inne budynki wzniesione w tym stylu, jak chociażby Collegium Maius – najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wieża Ratuszowa – pozostałość ratusza, czy zachowana część murów miejskich. Podczas spaceru postaramy się odkryć tajniki architektury gotyckiej i rozwikłać takie pojęcia jak pinakiel, maswerk czy wimperga.

Prowadzenie: pani Anna Magiera. Wstęp: 15 zł (zakup biletów online).

Między Światowidem a Świtem, czyli o architekturze nowohuckiej słów kilka

5 listopada, godz. 11.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego „Akademia Kraków”.

Stara Nowa Huta jest przestrzenią, w której zaobserwować możemy ewolucję powojennej polskiej architektury. Socrealistyczna zabudowa placu Centralnego czy alei Róż; modernistyczne budynki z Blokiem Szwedzkim czy Francuskim; postmodernistyczne Centrum E1 – ilustrują nam zmiany zachodzące w architekturze od lat 50. do lat 90. XX wieku, a warto pamiętać, że najstarsze budynki, wznoszone w Nowej Hucie na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia, realizowane były jeszcze według projektów Franciszka Adamskiego z okresu międzywojennego. Uczestnicy spaceru poznają nazwiska architektów projektujących nowohuckie bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej, dowiedzą się o okolicznościach przemian w polskiej architekturze przez wszystkie dekady PRL-u, zobaczą detale architektoniczne charakterystyczne dla poszczególnych stylów.

Prowadzenie: pan Piotr Kapusta. Wstęp: 15 zł (Zakup biletów online).

Listopadowe niedziele z pałacem Krzysztofory

6, 13, 20, 27 listopada

Muzeum Krakowa zaprasza we wszystkie niedziele listopada na wystawę stałą Kraków od początku, bez końca w promocyjnej cenie 1 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.