Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: BYpass. Wystawa pandemiczna

BYpass. Wystawa pandemiczna

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

BYpass. Wystawa pandemiczna

27 lutego16 maja 2021 roku

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

ul. Wystawowa 1, Wrocław

Dzieła wybitnych współczesnych artystów można będzie podziwiać na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł. W trudnym czasie pandemii Muzeum odkrywa bogatą kolekcję i prezentuje prace rzadko udostępniane publiczności.

Adam Bujak, Pielgrzymi, godzina 2 w nocy, 1965-1970

Rok 2020 pokrzyżował wiele kulturalnych planów. Muzea trwają w niepewności jutra. Przez długi czas zamknięte dla gości, serwowały sztukę online, odczuwając ogromny niedosyt i brak bezpośredniego kontaktu. Zaistniała sytuacja sprawiła, że wiele budowanych miesiącami projektów wystawienniczych musiało zostać „zamrożonych”, odłożonych na bliżej nieokreśloną przyszłość. To poczucie zawieszenia skłoniło kuratorki Pawilonu Czterech Kopuł do przyjrzenia się zbiorom własnego muzeum. I tak powstał pomysł wystawy BYpass. Wystawa pandemiczna.

„BYpass” to nasz muzealny zabieg ratujący, pozwalający nam przetrwać trudny czas – mówi pani dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To prezentacja będąca swoistym uzupełnieniem naszej kolekcji stałej wystawianej w Pawilonie Czterech Kopuł, ukazująca szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji. Klucz wyboru jest prosty i oparty o alfabet, czyli od litery A do Ż, i parytetowy, a więc wybraliśmy z bogatego zasobu prace artystek i artystów reprezentujących różne dyscypliny i nurty. To artystyczne panoptikum wydaje się być bardzo ciekawe i ozdrowieńcze – odkrywa przed nami szereg bardzo rzadko pokazywanych prac, w tym także dzieła artystów obcych, których niemały zespół znajduje się we wrocławskiej kolekcji. W naszych wyborach staraliśmy się utrzymać równowagę pomiędzy wszystkimi dyscyplinami – mamy więc malarstwo, rzeźbę, różne formy grafiki, fotografię, videoart, instalacje.

Wystawę rozpoczną Zofia Artymowska i Getuliusz Alviani, zamknie wrocławska malarka Janina Żemojtel. Wśród pokazywanych dzieł znajdą się m.in. prace takich artystów jak Marek Chlanda, Izabella Gustowska, Edward Hartwig, Krzesława Maliszewska, Teresa Pągowska, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal.

Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do największych i najbardziej reprezentatywnych w kraju. Liczy około 20 tysięcy eksponatów.

Wystawę przygotował zespół kuratorski: Barbara Banaś, Iwona Dorota Bigos, Małgorzata Santarek, Magdalena Szafkowska. Scenografia i aranżacja wystawy: Grupa Projektor.

Zofia Rydet, z cyklu Suita Śląska, ok. 1990

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.