Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Café ADRIA. O morzu i Europie Środkowej

Café ADRIA. O morzu i Europie Środkowej

Międzynarodowe Centrum Kultury

Café ADRIA. O morzu i Europie Środkowej

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25, wstęp wolny

31 maja 2022 roku, godz. 18.00

Adriatyk – coś więcej niż morze wiążące ze sobą wybrzeża i ludy. To także przestrzeń, gdzie ścierały się wpływy polityczne i ujawniały imperialne ambicje. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na rejs po Adriatyku i wędrówkę od jego brzegów w głąb interioru. Naszą mapą w tej podróży będzie książka Adriatyk Egidiusza Ivetica, a przewodnikami – panowie Robert Makłowicz i Łukasz Galusek. Prowadzenie: pan Bartosz Wilczyński.

Historia Adriatyku to jednocześnie historia Europy Środkowej, ale też opowieść o formowaniu się jej granic. Goście spotkania będą prowadzić nas od Zadaru i Ankony po Raguzę, czyli dzisiejszy Dubrownik, od wielkich portów i centrów polityczno-handlowych, jak Wenecja, Triest czy Dubrownik, po siedziby słowiańskich piratów i szałasy bośniackich poganiaczy osłów. Prześledzą walki o dominację w tym rejonie Republiki Weneckiej, Cesarstwa Wschodniorzymskiego, Turcji i Genui, wpływy Wiednia, Budapesztu i Belgradu.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

Café ADRIA. O morzu i Europie Środkowej

Robert Makłowicz – krytyk kulinarny, dziennikarz, pisarz, publicysta, podróżnik i youtuber. Autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Interesuje go historia, zwłaszcza dzieje Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów (szczególnie zaś cesarzy Franciszka Józefa i Karola I).

Łukasz Galusek – dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

Bartosz Wilczyński – marketingowiec, zajmuje się zawodowo polskim winiarstwem, produkcją cydrów autorskich i polskich serów farmerskich. Aktywnie działa jako twórca polskiej turystyki kulinarnej. Prowadzi degustacje, warsztaty kulinarne, laboratoria i prezentacje produktów lokalnych. Komentuje i ocenia w konkursach winiarskich, cydrowych i serowarskich. Współtwórca podcastu Radio kulinarne.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.