Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jarosław Modzelewski — „Caritas” (wystawa jubileuszowa)

Jarosław Modzelewski — „Caritas” (wystawa jubileuszowa)

Galeria Zderzak

Galeria Zderzak

zaprasza na jubileuszową wystawę malarstwa z okazji swoich urodzin:

Jarosław Modzelewski  Caritas

31 października 2020 – 20 lutego 2021 roku

Ze względu na przepisy sanitarne wystawę można zwiedzać – od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00 – po telefonicznym umówieniu się: nr 12 423 33 98. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Na jubileusz trzydziestopięciolecia Zderzaka przygotowaliśmy wystawę obrazów Jarosława Modzelewskiego z cyklu Caritas. Artysta zaczął je malować w 1998 roku, a po dwudziestu latach powrócił do tematu. Na naszej wystawie pokażemy obrazy nowe. Wielofiguralne kompozycje opowiadają o bezinteresownym świadczeniu miłości i dobroczynności. W świecie, który przedstawiają, nie ma zła i okrucieństwa. Jest powszechność cierpienia i jest dobro ukazane jako wspólna praca, opieka, codzienne gospodarskie staranie. Są to obrazy w stanie łaski – niełatwe, niewdzięczne, ale podnoszące na duchu. Malowane zaskakująco pięknie. Jakimś przedziwnym łukiem odsyłają do czasów Solidarności i ówczesnych wspólnotowych przeżyć. Temat caritas łączy dzień narodzin Zderzaka z dziś.

Czas próby

Tak się złożyło, że jubileusz Galerii i dawno planowana wystawa przypadły na czas próby. Nie przypuszczaliśmy, że temat okaże się tak aktualny. A na obecny czas obrazy Modzelewskiego są w sam raz. Miłość nie zna lęku. Słowa wdzięczności należą się autorom esejów do katalogu wystawy, którzy naświetlają temat z wielu stron. Krzysztofowi Talczewskiemu za wskazanie solidarnościowych źródeł dobroczynności, formacyjnych dla naszego pokolenia. Wojciechowi Bonowiczowi za osobisty wątek doświadczenia pracy i przyjaźni z dziećmi upośledzonymi. Piotrowi Bernatowiczowi za dostrzeżenie głębokich źródeł teologii łaski w ikonie św. Andrzeja Rublowa1. Aleksandrze Sikorskiej-Krystek za poruszające przedstawienie caritas w rodzimej literaturze drugiej połowy XIX wieku. Dzięki wspólnocie oświeconych intelektualistów – różnych zawodów i przekonań politycznych – w obecny czas próby możemy wejść lepiej przygotowani, umocnieni pracą pokoleń. Galeria stopniowo przekształca się w prywatne muzeum, lecz misja Zderzaka trwa nadal, taka sama jak w dniu narodzin.

Katalog kolekcjonerski: Jarosław Modzelewski, Caritas, teksty: Jarosław Modzelewski, Marta Tarabuła, Krzysztof Talczewski, Wojciech Bonowicz, Piotr Bernatowicz, Aleksandra Sikorska-Krystek, album obrazów i szkiców, chronologia cyklu, ss. 88, il. 70, format 28 x 23 cm, oprawa broszurowa, nakład: 100 egz. numerowanych i sygnowanych przez Artystę + 30 e/a, ISBN 978-83-87279-87-5, cena 150 zł.

Uprzejmie przypominamy o zmianie adresu Galerii: działamy przy alei Juliusza Słowackiego 58/10 w Krakowie (drugie piętro, winda).


1 Andrzej Rublow jest świętym Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – przypis Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.