Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Recital fortepianowy Karola Peterssona

Recital fortepianowy Karola Peterssona

Klub Muzyki i Literatury

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu

zaprasza na recital fortepianowy

27 czerwca 2019 roku, godz. 15.00

plac Tadeusza Kościuszki 10, wstęp wolny

program koncertu

Carl Petersson, znakomity szwedzki pianista, od 2014 r. związany z wydawnictwem Naxos, dla którego zrealizował trzy płyty. W 2019 r. ukaże się kolejna płyta – zawierająca utwory z dotąd niewykorzystywanych rękopisów Ludwika van Beethovena.

Karol Petersson studia pianistyczne ukończył w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie prof. Józefa Ribery. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Marioli Cieniawy. Swoje umiejętności doskonalił, biorąc udział w międzynarodowych kursach pianistycznych odbywających się w Danii, Szwecji i Izraelu. Czterokrotnie otrzymał stypendium w ramach Tel-Hai International Piano Master Classes, gdzie studiował m.in. w klasie fortepianu prof. Pniny Salzman z Izraela. Jest zwycięzcą wielu konkursów, m.in. Isman Family Prize w Izraelu. W roku 2009 zadebiutował w Ameryce, koncertując z West Coast Symphony w Vancouver (Kanada) oraz Carson City Symphony (USA). Artysta wielokrotnie występował jako solista i z towarzyszeniem orkiestr w Szwecji, Danii, Polsce, Francji, Czechach, Niemczech, Chinach, Kanadzie, Hongkongu, na Tajwanie i w Izraelu. Od 2014 r. związany jest z wytwórnią Naxos / Grand Piano, z którą zrealizował m.in. premierowe nagranie Koncertu fortepianowego h-moll norweskiego kompozytora Helge Evju. Koncert ten powstał na podstawie szkiców pozostawionych przez Edwarda Griega do jego drugiego, nieukończonego koncertu fortepianowego i stanowi niezwykle atrakcyjną pozycję w literaturze fortepianowej. Ostatnia solowa płyta artysty zawiera twórczość dwudziestowiecznych duńskich kompozytorów, a wśród nich prawykonania utworów Piotra Nørgårda, które otrzymują znakomite recenzje w międzynarodowej prasie muzycznej. Karol Petersson równolegle z twórczością artystyczną prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. W latach 2013-2018 był wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadził klasę fortepianu oraz kształcił studentów w zakresie muzyki kameralnej. W latach 2016-2018 był wykładowcą Changsha Normal University w prowincji Hunan w Chinach.

www.carlpetersson.com

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.