Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Charków 2022. Ślady wojny

Charków 2022. Ślady wojny

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Charków 2022. Ślady wojny

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

17 września30 listopada 2022 roku

Kurator wystawy: Konstantyn Iszczenko

Kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed wojną i w czasie działań wojennych złożyło się na wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Wasyl Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia Charkowa i zbrodnie armii rosyjskiej.

Myślałem, że w XXI wieku wojna na tak wielką skalę po prostu nie może mieć miejsca w Ukrainie. Tak mi się wydawało, aż do poranka 24 lutego 2022 – mówi kurator wystawy i mieszkaniec Charkowa Kostiantyn Iszczenko. – Budząc się o godzinie 4.30 i słysząc wybuchy w mieście, trudno mi było uwierzyć, że rosyjskie myśliwce bombardują Charków, zrzucają półtonowe bomby, a nadlatujące codziennie rakiety S300 niszczą infrastrukturę cywilną, budynki mieszkalne, uniwersytety, szkoły, przedszkola, fabryki.

Najbardziej ucierpiała północna część dzielnicy Sałtywka, którą zamieszkiwało około 200 tys. osób. Obecnie jest ona prawie całkowicie zniszczona. W czasie wojny my, mieszkańcy Charkowa, zdaliśmy sobie sprawę, jak piękne było nasze miasto i jak wygodnie było w nim mieszkać. Taki obraz miasta pozostał w mojej pamięci. A teraz, kiedy poruszam się po nim, nie mogę spokojnie patrzeć na zniszczenia, jakie przynieśli nam rosyjscy najeźdźcy.

Celem projektu wystawienniczego jest pokazanie na przykładzie tych samych miejsc, jak zmieniło się nasze miasto podczas wojny 2022 r.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu nieprzypadkowo udostępnia wystawę 17 września – w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Przypominamy ten moment świadomi, że imperialne ambicje Rosji nigdy się nie wyczerpały – mówi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Dzisiaj ich ofiarą staje się Ukraina, niepodległy kraj i wolni ludzie. Niech ta wystawa będzie zatem przestrogą, niech nie pozwoli nam zapomnieć, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Niech będzie też wyrazem naszej solidarności z walecznym narodem ukraińskim, z jego walką i budzącą wielki szacunek postawą. Dziękuję autorom tej wystawy z Charkowa – fotografowi Wasilijowi Gołosnemu i kuratorowi Kostiantynowi Iszczence – za to, iż podzielili się z nami swoją wielką miłością do rodzinnego miasta, do swojego narodu i ojczyzny. Nadal pięknej, jakże dumnej i bohaterskiej.

Charków 2022. Ślady wojny

Wasyl Gołosny – fotograf, grafik, specjalizuje się w fotografii reportażowej i krajobrazowej. Mieszkaniec Charkowa. Od początku wojny dokumentuje zbrodnie armii rosyjskiej, za co odznaczony został przez burmistrza Charkowa dyplomem honorowym.

Konstantyn Iszczenko – absolwent Charkowskiego Uniwersytetu Państwowego, organizator wystaw, targów, zawodów sportowych. Od pięciu lat współpracuje z Radą Miasta Charkowa, realizując działania mające na celu kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku miasta.

Charków 2022. Ślady wojny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.