Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming

Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming.

Wystawa kolekcji ze Stołecznego Muzeum Chin

12 grudnia 2017 – 11 marca 2018 roku

Kurator wystawy: Dorota Róż-Mielecka

Malarstwo, rzeźba sakralna, wyroby z jadeitu, porcelana – najwyższej klasy zabytki pochodzące ze Stołecznego Muzeum Chin po raz pierwszy można będzie oglądać w Polsce. W sumie pokazanych zostanie ponad 100 zabytków, które przybliżą różne aspekty życia społeczeństwa chińskiego pod koniec panowania dynastii Ming, czyli w czasach chińskiego renesansu.

Wiek XVI wraz z wielkimi odkryciami geograficznymi przyniósł Europie wzrost handlu i ożywienie gospodarki. To czasy rozkwitu sztuki i nauki. W tym okresie we wschodniej części kontynentu azjatyckiego panowała dynastia Ming (1368-1644). Epoka Mingów to również czas postępu ekonomicznego i rozkwitu kultury, jednak według wzorców odmiennych niż europejskie. W Chinach społeczne trendy ideologiczne nie sprzyjały rozwojowi gospodarki rynkowej i rewolucji przemysłowej. Kraj podążył inną drogą, wnosząc własny wkład w transformację społeczną i kulturową.

Wystawa podzielona została na trzy części i porusza zagadnienia związane z kulturą, religiami i gospodarką. W dawnym społeczeństwie chińskim wiodącą rolę odgrywała warstwa urzędników, którzy mieli wpływ na politykę, kształtowali kulturę, tworzyli mody i standardy estetyczne. Prezentowane w pierwszej części wystawy zabytki pozwalają przyjrzeć się niezwykłemu życiu chińskiego uczonego urzędnika. Pokazane zostanie malarstwo (zwoje pionowe i poziome oraz obrazy na wachlarzach), które było jedną z dziedzin sztuki najbardziej cenioną przez ludzi wykształconych. Widzowie zobaczą też elementy wyposażenia gabinetu uczonego, m.in. kubki i podstawy na pędzle, sztabki tuszu, pieczęcie, jadeitowe ozdoby. Spełniały one nie tylko funkcje użytkowe, ale były także dziełami sztuki. Warto zwrócić uwagę na jadeitową miseczkę do płukania pędzli w kształcie lotosowych liści oraz cytrę guqin. Gra na tym instrumencie należała do najważniejszych umiejętności wykształconego Chińczyka.

Druga część wystawy będzie poświęcona wierzeniom. Buddyzm odegrał znaczącą rolę w historii Chin, ale równolegle funkcjonowały inne systemy filozoficzno-religijne: konfucjanizm i taoizm. Temat będą ilustrować przykłady rzeźby i malarstwa ukazujące główne postaci z panteonu buddyjskiego oraz chińskiej mitologii taoistycznej. Wśród cennych przykładów rzeźby na uwagę zasługuje zwłaszcza niewielka figura Buddy Siakjamuniego z pozłacanego brązu, o subtelnym i pogodnym wyrazie twarzy. Wśród malarstwa zaś – czterometrowej długości zwój przedstawiający grupę arhantów, czyli uczniów Buddy.

W ostatniej części ekspozycji będą pokazane obiekty, jakie nabywali zamożni Chińczycy, oraz środki płatnicze, których używali. Zaprezentowane zostaną dawne monety oraz luksusowe i cenne przedmioty, które można było za nie nabyć: porcelana, tkaniny, ozdoby z jadeitu. Będzie można podziwiać kolczyki i szpile do włosów z jadeitu – najbardziej cenionego przez Chińczyków kamienia, a także typowe dla dynastii Ming przykłady wyrobów porcelanowych. Ciekawostką będzie ceramiczny pojemnik na lód, spełniający funkcję lodówki bądź klimatyzatora.

Muzeum Stołeczne Chin zostało założone w 1981 r., należy do największych placówek muzealnych w Pekinie. W swoich zbiorach posiada ponad 200 tys. zabytków dawnej sztuki chińskiej, m.in. bogate kolekcje ceramiki, starożytnych brązów, kaligrafii, malarstwa, rzeźby i wyrobów z jadeitu.

Godziny otwarcia wystawy: wtorek, środa, czwartek, piątek – godz. 10.00-16.00, sobota, niedziela – godz. 10.00-17.00

Ceny biletów na wystawę czasową: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 7 zł od osoby, grupowy – 7 zł od osoby

Ceny biletów łączonych: normalny – 25 zł, ulgowy – 17 zł, rodzinny – 15 zł od osoby, grupowy – 15 zł od osoby

Pojemnik z dekoracją przedstawiającą Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju, dynastia Ming (1368–1644); bambus, rzeźbienie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.