Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Sierpień z Chopinem, Griegiem i Tellefsenem

Sierpień z Chopinem, Griegiem i Tellefsenem

Ambasada Królestwa Norwegii

Czy wiesz, że za muzyką Fryderyka Chopina podążała twórczość norweskiego kompozytora Tomasza Tellefsena — ulubionego ucznia Chopina, a zarazem jego przyjaciela? Dzięki Funduszom Norweskim podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego poznamy bliżej utwory tego kompozytora w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z Trondheim.

Muzyka norweska stanowi w tym roku odrębny wątek Festiwalu. Orkiestra Symfoniczna z Trondheim (Trondheim Symfoniorkester) pod batutą Krzysztofa Urbańskiego zaprezentuje twórczość Tomasza Tellefsena, a ponadto kompozycje „romantyka współczesności” Arne Nordheima.

Nie zabraknie także „Chopina Północy” – Edwarda Griega. Usłyszymy pierwsze w Polsce wykonanie Koncertu fortepianowego a-moll Griega na instrumentach z epoki (29 sierpnia). Dwukrotnie zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll op. 15 Tomasza Tellefsena w interpretacji Alexandra Melnikowa – pierwszy raz podczas inauguracji Festiwalu (15 sierpnia) na instrumencie współczesnym oraz na fortepianie historycznym 22 sierpnia.

Festiwal Chopinowski

Festiwal Chopinowski jest jednym z elementów większego projektu finansowanego z Funduszy Norweskich, zatytułowanego Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku. Projekt realizowany jest przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizatora festiwalu, we współpracy z norweskimi instytucjami. W ciągu dwóch najbliższych lat ukazane zostaną – za sprawą Chopina i Tellefsena, a także Griega, jak również Witolda Lutosławskiego i jego przyjaźni z wybitnym kompozytorem Arne Nordheimem – silne więzi polsko-norweskie.

Warto śledzić ten projekt, gdyż nie tylko zaprezentowane zostaną sylwetki artystów, ich twórczość i działalność estradowa, ale poznamy bliżej różnice i podobieństwa kulturowe między naszymi krajami, a także będziemy mogli skorzystać z działań edukacyjnych w ramach projektu – licznych warsztatów i seminariów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Festiwal Chopinowski odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2014 r. To 17 dni, w których trakcie odbędzie się ponad 30 wydarzeń: zarówno recitali, koncertów kameralnych, jak i koncertów symfonicznych.

Program Festiwalu dostępny jest pod adresem: http://pl.chopin.nifc.pl/festival.

*****

Orkiestra Symfoniczna Trondheim została założona w 1909 roku. Dodatkowy impuls do rozwoju orkiestra zyskała w 1930 r., przy okazji jubileuszu św. Olafa. W ostatnich latach muzycy ugruntowali swą pozycję nie tylko lokalnie, ale w skali krajowej. Międzynarodową renomę orkiestry podniosło tournée w Niemczech, Austrii, Czechach i Chinach. Od 2009 r. zespół powiększył się o 90 muzyków w ramach owocnej współpracy z Trondheim Soloists.

Głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Urbański, znakomity polski dyrygent młodego pokolenia.

Koncerty odbędą się m.in. w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5 i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Zygmunta Modzelewskiego 59.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.