Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wykład o obrazie „Chrystus w domu Marii i Marty”

Wykład o obrazie „Chrystus w domu Marii i Marty”

Muzeum Krakowa

Wykład o obrazie „Chrystus w domu Marii i Marty”

8 czerwca 2024 roku, godz. 15.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Na naszej ekspozycji w Świetlicy zaszły niewielkie, ale znaczące zmiany. Do kolekcji młodopolskiego malarstwa dołączył niedawno zakupiony przez Muzeum Krakowa obraz Włodzimierza Tetmajera Chrystus w domu Marii i Marty. Inaugurując jego obecność na wystawie, zapraszamy na wykład pani Marty Marek, kierowniczki działu Historii i Sztuki Krakowa Nowożytnego, która przybliży nam malarstwo Włodzimierza Tetmajera i historię dzieła. Będzie to okazja do analizy obrazu i poznania ukrytych w nim znaczeń oraz kontekstów.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Polski Rok 1989. Między historią a pamięcią. Szanse wykorzystane czy utracone?

4 czerwca, godz. 18.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Zapraszamy na debatę.

Udział w dyskusji wezmą uczestnicy wydarzeń sprzed trzydziestu pięciu lat i przedstawiciele środowiska naukowego: panowie prof. dr hab. Jerzy Zdrada (historyk), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (historyk), dr hab. Jarosław Flis, prof. UJ (socjolog), dr hab. Maciej Zakrzewski (politolog). Spotkanie poprowadzi pan red. Piotr Legutko.

W tym roku mija 35. rocznica przełomowych wydarzeń roku 1989, wśród których szczególne miejsce zajmuje pierwsza tura wyborów z 4 czerwca. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Były to pierwsze „częściowo wolne” wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Stały się ważnym krokiem do tzw. Jesieni Ludów w Europie Środkowo-Wschodniej i upadku komunizmu. Debata ma służyć spojrzeniu na wydarzenia w szerszej perspektywie: jakie były mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania transformacji ustrojowej w Polsce? Paneliści postarają się dokonać bilansu wydarzeń roku 1989 oraz ostatnich dekad. Jakie szanse zostały wykorzystane, a jakie utracone?

Wstęp wolny. Spotkanie będzie transmitowane online na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Atomowa groza, czyli tajemnice nowohuckich schronów

5 czerwca, godz. 16.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Krakowa w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zaprasza na oprowadzanie z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji.

Wokół schronów narosło wiele mitów. Czy faktycznie pod Nową Hutą znajduje się podziemne miasto? Gdzie znajdowały się schrony? Czy rzeczywiście miały chronić mieszkańców przed wybuchem jądrowym? Podczas spotkania poznamy okoliczności budowy schronów w PRL oraz dzieje zimnowojennego konfliktu i towarzyszącej mu propagandy, a także odkryjemy tajniki infrastruktury schronowej w Nowej Hucie.

Spotkanie przeznaczone głównie dla osób niewidomych i słabowidzących. Możliwa asysta od przystanku tramwajowego.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb, asysta: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Ratusz krakowski – dzieje i dziedzictwo

5 czerwca, godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana

Zapraszamy na wykład.

Wyburzony w 1820 r. ratusz był symbolem władzy. To tutaj urzędowały władze miejskie. Ratusz był także miejscem, w którym podejmowano dostojników, a do miejskiej legendy przeszły organizowane w nim ceremonie. Kojarzył się zatem z dumą i dostojeństwem, lecz był także symbolem wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji miejskiego kata. Podczas spotkania poznamy dzieje ratusza oraz instytucji z nim związanych.

Prowadzenie: pani Justyna Kasińska. Wstęp wolny.

„Nikt nie wierzy w pełną zagładę”

6 czerwca, godz. 12.00

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Spacer edukacyjny w rocznicę akcji czerwcowej.

Zagłada krakowskich Żydów rozpoczęła się wraz z pierwszym transportem do obozu w Bełżcu. Przygotowany w ramach tzw. operacji Reinhardt lager pochłonął blisko 450 tys. ludzkich istnień – w tym około 12 tys. Żydów pochodzących z krakowskiego getta. Pierwsze kilka tysięcy wywieziono tam w czerwcu 1942 r. Sama operacja została skrupulatnie przygotowana przez Niemców i trwała kilka dni, po których nastąpiła pełna trwogi zaduma nad losem najbliższych.

Podczas spaceru uczestnicy poznają przebieg tzw. akcji czerwcowej w krakowskim getcie, jej reperkusje oraz historię osób i miejsc związanych z tym dramatycznym wydarzeniem.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 20 zł.

Transport wyruszył do Bełżca – deportacje Żydów z Krakowa

9 czerwca, godz. 13.00

Apteka Pod Orłem

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie tematyczne.

Pod koniec maja 1942 r. getto krakowskie zostało otoczone przez oddziały niemieckiej policji i SS. W atmosferze terroru zarządzono wysiedlenie. Powołano komisję, która decydowała o tym, kto może zostać w getcie. Rozpoczęto akcję stemplowania kenkart. Na początku czerwca wysiedlani z getta dotarli pieszo na rampę kolejową w Prokocimiu, skąd wyruszały transporty, jak się później okazało, do obozu zagłady w Bełżcu. Podczas oprowadzania dowiemy się, w jaki sposób na ogłoszenie wysiedlenia zareagowali uwięzieni w getcie Żydzi, jak przebiegały deportacje oraz co myśleli prześladowani na temat losu deportowanych z getta.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kocik.

Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.