Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Muzeum Książąt Czartoryskich i „Cud światła…” ponownie otwarte

Muzeum Książąt Czartoryskich i „Cud światła…” ponownie otwarte

Muzeum Narodowe w Krakowie

Po ponad trzech miesiącach od zamknięcia znów można odwiedzić Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Od 30 czerwca 2020 roku wyjątkowa kolekcja zostanie ponownie udostępniona zwiedzającym. Po krótkiej przerwie wraca także ekspozycja Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce.

Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich to ostatni oddział Muzeum Narodowego w Krakowie otwierany po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną. Tam prezentowana jest „najmłodsza” wystawa stała udostępniona przez MNK – w obecnym kształcie można ją oglądać dopiero od 20 grudnia 2019 roku. Od wernisażu do 11 marca zobaczyło ją już ponad 46 tys. osób.

Zwiedzających do Pałacu przyciąga gromadzona od przełomu XVIII i XIX wieku historyczna kolekcja Czartoryskich, która zawiera zarówno arcydzieła malarstwa (zwłaszcza Damę z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta czy obrazy Jana Matejki), jak i liczne memorabilia – bezcenne pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury polskiej i europejskiej.

Ze względu na duże zainteresowanie oraz ograniczoną liczbę osób, które mogą przebywać w Muzeum, dostępność biletów na konkretny dzień jest ograniczona. Najlepszym rozwiązaniem jest ich zakup online (bilety.mnk.pl) lub rezerwacja mailowa.

Od 30 czerwca ponownie otwarty będzie także Gmach Główny (al. 3 Maja 1), na początek udostępniona zostanie wystawa Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce, natomiast wystawy stałe będzie można zwiedzać od 4 lipca.

W związku z ograniczeniami wynikającymi ze stanu zagrożenia epidemicznego Muzeum Książąt Czartoryskich będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Natomiast Gmach Główny będzie czynny od wtorku do soboty w godz. 10.00-17.00, a w niedzielę w godz. 10.00-16.00. Przerwy techniczne: między 12.00 a 12.30 i między 14.30 a 15.00.

We wszystkich oddziałach obowiązuje nakaz korzystania z maseczek lub innych osłon ust i nosa, konieczna jest także dezynfekcja rąk i utrzymywanie odstępów od innych osób. Zalecamy zakup biletów przez Internet, a w przypadku zakupu biletu w kasie – korzystanie z kart płatniczych.

Muzeum XX Czartoryskich — fot. Tomasz Markowski

zdjęcie: Tomasz Markowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.