Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kto jest kim w arcydziele Vittore Carpaccia „Cud św. Tryfona” (1506)

Kto jest kim w arcydziele Vittore Carpaccia „Cud św. Tryfona” (1506)

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak zaprasza na godzinną wędrówkę przez czas

Kto jest kim w arcydziele Vittore Carpaccia „Cud św. Tryfona” (1506)

9 listopada 2021 roku, godz. 17.00

Wyłonienie się z mroków przeszłości nieznanych wizerunków osób publicznych, a tym bardziej całej wspólnoty historycznej, jest niezwykłym wydarzeniem. Tym bardziej, gdy klasa artystyczna dzieła budzi najwyższy podziw. Zdumieni i zaciekawieni, pytamy, kto jest kim na obrazie weneckiego mistrza? Co mają nam – współczesnym – do powiedzenia ludzie zgromadzeni na placu przed pałacem pół tysiąca lat temu? Co znaczą ich gesty?

W 1994 roku odkryliśmy Rozstrzelanie II Andrzeja Wróblewskiego, inny ważny obraz wspólnoty historycznej, przez kilkadziesiąt lat uważany za zaginiony. Tamto wielkie odkrycie Galerii Zderzak było wstrząsem dla ówczesnego środowiska artystycznego i ożywiło publiczną dyskusję nad postawami polskich intelektualistów w okresie stalinizmu.

Po prawie trzydziestu latach, bogatsi o wiele doświadczeń, liczymy na to, że wspaniałe dzieło Wiktora Carpaccia z 1506 r., które w tym roku odkryliśmy we Francji i sprowadziliśmy do Krakowa, również nie pozostawi nas obojętnymi – choćby w sprawie miejsca Polski w europejskiej wspólnocie. Prezentacja obrazu, jego historii i bohaterów będzie okazją do refleksji nad sztuką i mądrością dawnych Wenecjan.

Porządek prezentacji

1. Jak działa maszyna czasu?

2. Uroda, styl i losy obrazu.

3. Weneckie malarstwo narracyjne w czasach Carpaccia.

4. „Przemija postać świata…”. Wenecka wspólnota historyczna A.D. 1506.

5. Cud św. Tryfona i jego natura.

R.S.V.P. Obecność należy potwierdzić telefonicznie (12 257 56 34) lub mailowo. Prosimy o punktualne przybycie.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Archiwum Galerii Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.