Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czapski nieznany / lekcje muzealne

Czapski nieznany / lekcje muzealne

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza nauczycieli i uczniów ze wszystkich rodzajów szkół do skorzystania z bezpłatnych lekcji muzealnych, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program Kultura Dostępna – lekcje muzealne zaczyna się 1 kwietnia i potrwa do 15 grudnia 2016 roku. Oferta obejmuje ponad 90 różnych tematów lekcji, prowadzonych przez profesjonalnych edukatorów w wybranych oddziałach Muzeum. Zajęcia przygotowane są z myślą o uczniach wszystkich typów szkół (przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych). Pełną ofertę tematów warto sprawdzić na stronie MNK. Rezerwacji w Krakowie można dokonać poprzez Centrum Rezerwacji MNK od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00, dzwoniąc pod numer tel. 12 433 54 44 lub pod adresem rezerwacja@mnk.pl. Rezerwacje w Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem należy zgłaszać, dzwoniąc pod numer tel. 18 202 00 40 lub mailowo: atma@mnk.pl.

Dysponujemy ograniczonym pakietem lekcji w każdym z oddziałów, dlatego o udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń.

Jeszcze tylko do 3 kwietnia można oglądać wystawę Ekslibris polski. Między herbem a obrazem, przygotowaną w MNK we współpracy z Biblioteką Jagiellońską, krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Instytutem Historii Sztuki UJ. Pokazujemy na niej około 130 przykładów najciekawszych znaków książkowych z różnych epok, począwszy od uważanego za najstarszy w Polsce ekslibrisu wykonanego dla prymasa Macieja Drzewieckiego, po prace Józefa Gielniaka, Jerzego Panka i Aliny Kalczyńskiej. Bilet na wystawę upoważnia do zwiedzania wszystkich galerii stałych w Gmachu Głównym MNK.

Natomiast 5 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym MNK na spotkanie Czapski nieznany, przygotowane z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego. Wezmą w nim udział m.in. pp. dyrektor MNK Andrzej Betlej, prezes Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz kustosz Magdalena Czubińska. Specjalną atrakcją będzie prezentacja jednego z nowo pozyskanych obrazów Artysty.

23 kwietnia Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera nowy budynek – Pawilon Józefa Czapskiego. Na rynku ukazało się właśnie nowa, bogato ilustrowana edycja książki Czapskiego pt. Patrząc, przygotowana przez Wydawnictwo Znak.

Z przyczyn technicznych 5-6 kwietnia Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego będzie nieczynne dla zwiedzających.

Akcja #MuseumWeek

Już po raz czwarty nasze Muzeum bierze udział w międzynarodowej akcji #MuseumWeek na Twitterze. Od poniedziałku do niedzieli (28 marca-3 kwietnia) będziemy opowiadali o ludziach tworzących MNK, architekturze (na przykładzie naszych oddziałów i ogrodów) oraz zdradzimy trochę naszych sekretów. Zapraszamy do aktywnego śledzenia nas w tych dniach na Twitterze! Zadawajcie pytania, piszcie opinie i dzielcie się z nami swoimi historiami związanymi z MNK.

zaproszenie

Wybrane wydarzenia edukacyjne

2 kwietnia

Wiosenne wieczory kameralne

recital fortepianowy pana Tomasza Kamieniaka, w programie utwory Józefa Wieniawskiego, Karola Walentyna Alkana, Karola Szymanowskiego i Tomasza Kamieniaka

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Zakopane, ul. Kasprusie 19, godz. 18.00

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

3 kwietnia

Wiosenne wieczory kameralne

koncert kameralny p. Kazimierza Skowronka (skrzypce) i p. Joanny Domańskiej (fortepian), w programie utwory Franciszka Schuberta, Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego, godz. 18.00

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

***

Oprowadzanie po wystawie „Modna i już! Moda PRL”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala wystaw zmiennych, godz. 12.00

wstęp w cenie biletu na wystawę

5 kwietnia

Moda czasów Augusta III

cykl: Rozmowy o literaturze

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 10.15

prowadzenie: p. Katarzyna Szczygieł, wstęp: 1 zł

***

Czapski nieznany

Gmach Główny MNK, godz. 18.00

prowadzenie: p. Katarzyna Bik, wstęp wolny

7 kwietnia

Dedykacje na starych fotografiach ze zbiorów Domu Jana Matejki

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. Agnieszka Zagrajek, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.