Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dwieście lat działalności Akademii Sztuk Pięknych to także dwa stulecia historii rysunku. 26 kwietnia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie otwiera się wystawa Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To przekrojowa, problemowa prezentacja prac artystów związanych z tą uczelnią od momentu jej powstania do dziś. Twórcy wystawy zadali pytanie o funkcję rysunku i jego miejsce w sztuce: czy jest tylko studium przygotowawczym większej kompozycji, czy samodzielnym obszarem twórczości?

Jak poprzez rysunek można poznać warsztat artysty? Jakie znaczenie mają szkicowniki? Jak zaznacza kuratorka wystawy, pani Agnieszka Jankowska-Marzec, rysunek jest podstawą wykształcenia akademickiego i sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy – pełni zarówno funkcję służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, jak i stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej. Na wystawę wybrano blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych. Wśród zaprezentowanych dzieł będzie można podziwiać prace ponad 40 artystów, m.in.: Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Alfreda Szyszko-Bohusza, Xawerego Dunikowskiego, Adama Marczyńskiego, Mariana Koniecznego, Mieczysława Wejmana, Andrzeja Pawłowskiego, Wacława Taranczewskiego, Jonasza Sterna, Janiny Kraupe-Świderskiej, Adama Hoffmanna i Zbyluta Grzywacza.

Warto wspomnieć także o wyjątkowej aranżacji, która będzie stanowić oprawę prezentowanych dzieł. Projekt bazuje na minimalizmie, czerni i bieli, a w swojej narracji i prowadzeniu widza przez kolejne etapy wystawy nawiązuje do szkiców i konturów.

Na wystawie, poza rysunkami i prywatnymi szkicownikami wybitnych artystów, będzie można zobaczyć także współczesne animowane filmy przygotowane w czasie studiów przez absolwentów Akademii. Celem ich prezentacji w otoczeniu cennych rysunków jest stworzenie łącznika pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Filmy wyświetlane będą w sali, która zostanie wkomponowana w przestrzeń ekspozycji. Całość została zaplanowana tak, aby w sposób nowoczesny i przykuwający uwagę ukazać dwustuletnią historię krakowskiej ASP.

Wystawie towarzyszy konkurs dla studentów i doktorantów krakowskiej ASP pod hasłem Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu. Do wygrania atrakcyjne nagrody od partnerów wystawy, firm WACOM oraz Corel Corp.

(AJ, )

Informacje dla zwiedzających:

Czarno na białym. 200 lat rysunku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26 kwietnia29 września 2019 roku

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

poniedziałki: nieczynne, wtorek-piątek: godz. 9.00-17.00, sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

Bilet normalny: 20 zł

Bilet ulgowy: 15 zł

Bilet rodzinny: 40 zł

Bilet grupowy ulgowy: 5 zł

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Kuratorzy: dr Agnieszka Jankowska-Marzec, Światosław Lenartowicz, koordynator: Katarzyna Stolarz, aranżacja: Magdalena Bujak

*****

Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu

Czym jest dzisiaj rysunek? Jakie są jego dzisiejsze znaczenie i funkcja? Czy można traktować go jako autonomiczną formę wyrazu artystycznej ekspresji? Te pytania chcemy zadać studentom i doktorantom krakowskiej ASP.

1. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dowolną techniką rysunkową szeroko rozumianej praktyki w tym zakresie pracy interpretującej hasło Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu. Dłuższy bok pracy może mierzyć maksymalnie 150 cm.

2. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach.

3. Zgłoszenia do I etapu konkursu, wraz z fotodokumentacją zgłaszanej pracy konkursowej prosimy do 12 maja 2019 roku wysyłać na adres konkurs@mnk.pl. W tytule maila prosimy wpisać „Konkurs – Rysunkiem o rysunku”. W jego treści powinny się natomiast znaleźć imię, nazwisko, adres korespondencyjny, dowolnie wybrany sześciocyfrowy numer identyfikacyjny zgłoszenia, numer telefonu osoby zgłaszającej Zadanie Konkursowe i dodatkowe dokumenty wymienione w regulaminie.

4. Do 23 maja 2019 r. sąd konkursowy wyłoni 30 prac, które zakwalifikują się do II etapu konkursu. Laureatów poinformujemy o tym drogą mailową lub telefoniczną.

5. Do 31 maja 2019 r. laureaci I etapu konkursu będą zobowiązani dostarczyć prace konkursowe do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.

6. Laureaci II etapu konkursu zostaną ogłoszeni 12 czerwca 2019.

7. Do wygrania, dzięki uprzejmości firm WACOM oraz Corel Corp., atrakcyjne nagrody:

1. Tablet Cintiq 16 i pakiety programu Corel Painter (I miejsce),

2. Tablet Intuos Pro M i pakiety Programu Corel Painter (II miejsce),

3. Tablet Intuos S Bluetooth i pakiety programu Corel Painter (III miejsce).

Dodatkowym wyróżnieniem dla wybranych laureatów II etapu konkursu będzie ekspozycja ich prac w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dokumenty zgłoszeniowe

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.