Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Obrzędy religijne w życiu rodziny Czartoryskich

Obrzędy religijne w życiu rodziny Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Obrzędy religijne w życiu rodziny Czartoryskich

Jak większość polskich rodów szlacheckich, Czartoryscy byli ściśle związani z Kościołem katolickim. Temu tematowi poświęcony będzie wykład, na który zapraszamy 14 października 2022 roku o godz. 16.30 do Biblioteki Książąt Czartoryskich (ul. Świętego Marka 17).

Z pochodzącej od Giedymina rodziny książęcej wywodziło się wielu zasłużonych duchownych, m.in. salezjanin ks. August Franciszek Czartoryski i dominikanin o. Michał (Jan Franciszek Czartoryski). Codzienne praktyki religijne, udział w życiu religijnym parafii, pielgrzymki oraz audiencje u papieży to ważna część historii domowej rodu.

Wykład poprowadzi pan dr hab. Janusz Pezda, prof. UJ. Wstęp wolny.

Religia w rodzie Czartoryskich

Kraków modernistyczny

W okresie międzywojennym osią aspirującego do rangi regionalnej metropolii Krakowa stały się Aleje Trzech Wieszczów, gdzie wznoszono największe budynki publiczne, takie jak Muzeum Narodowe (al. 3 Maja 1) czy gmach Biblioteki Jagiellońskiej. 15 października o godz. 11.00 podczas spaceru dowiemy się więcej o rozwoju Krakowa w tych latach.

Spotkanie rozpocznie się od wystawy Nowy początek. Modernizm w II RP, a zakończy na placu Inwalidów. Omówiona zostanie symboliczna rola dawnej stolicy Polski w okresie II Rzeczpospolitej, związane z nią inwestycje publiczne, główne nurty krakowskiej architektury tego okresu oraz najważniejsze osobowości twórcze.

Spacer poprowadzi historyk architektury, pan dr Michał Wiśniewski. Wstęp: 15 zł. Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

Anatolia Hryniewicka-Piotrowska, Pawilon pracy kobiet, 1929 r., SARP Poznań

Rodzinny spacer śladami Wyspiańskiego

Dokąd spacerował Stanisław Wyspiański? Jak bardzo Kraków zmienił się od tego czasu? 15 października o godz. 11.00 ruszymy śladami artysty. Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od pięciu do dziesięciu lat.

Spacer rozpocznie się w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6), a zakończy w Szafirowej Pracowni. Wstęp: 15 złotych (dla opiekunów dzieci wstęp wolny). Bilety.

Stanisław Wyspiański, Kościół Panny Maryi, 1905 r, fot. Pracownia MNK

Ponad milion widzów

2022 rok jeszcze nie dobiegł końca, a liczba osób, które w tym okresie odwiedziły Muzeum Narodowe w Krakowie, wybiła już ponad milion. To ponad 300 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Po dwuletniej przerwie (obarczonej licznymi obostrzeniami pandemicznymi) instytucje kulturalne powróciły do pełni swojej działalności.

W roku bieżącym w Muzeum otwarto blisko dwadzieścia wystaw czasowych. Wśród najpopularniejszych znajdują się: Jacek Malczewski romantyczny, Nowy początek. Modernizm w II RP oraz Łempicka. Wystawę poświęconą najsłynniejszej polskiej malarce art déco w ciągu miesiąca od otwarcia odwiedziło ponad 26 tysięcy osób.

Najbliższe dwa miesiące przyniosą nowe wystawy czasowe, a także szeroką ofertę wydarzeń.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.