Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Historia Mniej Znana / Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2017

Historia Mniej Znana / Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2017

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Spacery zaczynają się o godz. 13.30, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

Antyczne opisy miłości zapisane w słowach i obrazach historii w Wilanowie pokazują, jak różnorodne i niejednoznaczne jest to pojęcie i jak rozmaite oblicza może miłość przyjmować. W świecie Astrei i Celadona, Amora i Psyche oraz Jana i Marysieńki poznamy historię z miłością w tle.

17 września: Wolni z wolnymi, równi z równymi – sarmatyzmu blaski i cienie

Kultura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

****

Cykl koncertów Muzyka Dawna w Wilanowie – jesień 2017 to spotkania w jesienne wieczory – raz w miesiącu melomani mają okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wspaniałych artystów. Program koncertów to głównie muzyka kompozytorów tworzących w XVII i XVIII w. Celem naszych spotkań jest wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana Sobieskiego muzyka była elementem architektury i życia pałacu, pragniemy przywracać tę piękną tradycję i ukazywać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały, i prezentować je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach.

Czego słuchał pan Shakespeare?

Sala Biała, 17 września, godz. 18.30

Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta w składzie: pp. Julita Mirosławska – sopran, Marcin Liweń – kontratenor, Agnieszka Obst-Chwała – fidel, flet, kierownictwo artystyczne, Mirosław Feldgebel – harfa, Paweł Zalewski – viola da gamba, Grzegorz Kwiecień – recytacja

Program:

Scarborough Fair, Greensleeves, The Willow Song – anonim

Coranto, Gigg, The Queens Alman, Fortune, O mistes mine – Wilhelm Byrd

Now, Oh, Now I Needs Must Part, Come Again, Flow my tears, The Earle of Essex Galiard, What if I never speed – Jan Dowland

Since first I saw your face – Tomasz Ford

It was a lover and his lass – Tomasz Morley

Bilety: 20 zł – zwykły, 10 zł – ulgowy. Bilety można kupić w kasie na przedpolu (żółty domek) lub przez Internet.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.