Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Czterdziestolatek, czyli młodzieniec wśród zabytków

Czterdziestolatek, czyli młodzieniec wśród zabytków

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na dwunasty wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pan mgr Krzysztof Ziental

Czterdziestolatek, czyli młodzieniec wśród zabytków

13 maja 2014 r., godz. 18.00

Audytorium Wydziału Chemii UWr (ul. Fryderyka Joliot-Curie 13)

Z bogatego planu dzielnicy naukowej w rejonie placu Grunwaldzkiego (autorstwa Krystyny i Mariana Barskich) zrealizowanych zostało siedem budynków bądź zespołów architektonicznych. Warto zwrócić uwagę na jeden z nich z przełomu lat 60. i 70. XX wieku – Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, które dziś jest swoistym znakiem czasu. Najbardziej interesujące jest funkcjonalne i starannie wykończone wnętrze audytorium, które zachowało się niemal w całości. Cechą szczególną jest wykorzystanie w przemyślany sposób różnorodnych materiałów, tj. kamienia, terakoty, drewna czy aluminium. Sale audytoryjne stanowią bodaj jedyne zachowane w pełni wnętrza z przełomu lat 60. i 70. XX wieku we Wrocławiu. Każda część wystroju i wyposażenia tych sal została zaprojektowana przez twórców budynku. To dobrze zachowana, a przez to unikalna, przestrzeń o jednorodnym charakterze kolorystycznym, estetycznym i stylistycznym. Stan zachowania oraz wartości artystyczne i historyczne stanowiły podstawę do wpisania tego stosunkowo młodego budynku do rejestru zabytków.

mgr Krzysztof Ziental – rocznik 1985, historyk sztuki, doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim, przygotowuje rozprawę na temat twórczości wrocławskich architektów, Krystyny i Mariana Barskich. Jego zainteresowania badawcze sytuują się wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce oraz modernizmu w ogóle, a także renowacji i adaptacji zabytków.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.